Program obchodów rocznicy chrztu Polski

Program obchodów rocznicy chrztu Polski
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, orędzie prezydenta RP, jubileuszowa celebracja na Ostrowie Lednickim i specjalne obrady Episkopatu - to główne elementy kwietniowych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Ich program przedstawiono dziś na konferencji prasowej w Warszawie, z udziałem marszałków Sejmu i Senatu oraz przewodniczącego KEP.
Jubileuszowe obchody rozpoczną się w czwartek 14 kwietnia o godz. 15, celebracją jubileuszową na Ostrowie Lednickim. Episkopat Polski, zaproszeni goście i wierni będą tam dziękować za Chrzest Polski, zabrzmi też dzwon "Mieszko i Dobrawa".
Wcześniej o godz. 11.00 biskupi uczestniczyć będą w obradach plenarnych KEP w gnieźnieńskim seminarium duchownym.
O godz. 17.00 w Katedrze Gnieźnieńskiej rozpocznie się uroczysta Msza św. a o godz. 20.00 w tamtejszym Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie odbędzie się prapremiera filmu o Chrzcie Mieszka I. 
Program dwóch kolejnych jubileuszowych obchodów realizowany będzie w Poznaniu. W piątkowe przedpołudnie, 15 kwietnia, w tamtejszym seminarium duchownym odbędzie się zebranie Episkopatu. O godz. 12 w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczną się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem Prezydenta R. Następnie w Filharmonii Poznańskiej zabrzmi jubileuszowe "Oratorium 966.pl".
O godz. 15.45 rozpocznie się procesja maryjna z Fary do Katedry Poznańskiej, gdzie o 17.00 rozpocznie się Msza św.
W sobotę 16 kwietnia w Seminarium Duchownym w Poznaniu po raz kolejny zbierze polski Episkopat. O godz. 10.50 na INEA stadionie pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja" rozpocznie się świętowanie jubileuszowe . O 14.00 zostania odprawiona Msza św. z chrztem dorosłych. Wieczorem, o godz. 19.00 w teatrze Muzycznym w Poznaniu rozpocznie się historyczny quiz multimedialny "Człowiek 1050-lecia" zaś o 19.45 - musical "Jesus Christ Superstar".
Podczas konferencji prasowej abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że choć o okolicznościach przyjęcia chrztu przez Mieszka I i jego poddanych wiadomo niewiele, to jednak nie ulega wątpliwości, że akt ten był najbardziej doniosłym i brzemiennym w skutki wydarzeniem w dziejach Polski.
- Można nawet powiedzieć, że bez chrztu mogło nie być państwa polskiego, ani Polaków, ani naszej wielkiej historii oraz kultury. Narodziny państwa polskiego i jego chrzest są ze sobą ściśle związane - powiedział przewodniczący episkopatu Polski.
Poprzez chrzest książę Polan wprowadził swoich pobratymców w świat kultury łacińskiej i uczynił ich obywatelami wspólnoty ludów chrześcijańskich - mówił dalej metropolita poznański.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Program obchodów rocznicy chrztu Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.