Projekt nowej ewangelizacji nabiera siły

6 lat temu
KAI / psd

Nie rób sam tego, co możemy zrobić razem - ten podtytuł Forum Nowej Ewangelizacji - przypomniał Andrzej Sionek z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej. Inny uczestnik tego wydarzenia powiedział, że "projekt nowej ewangelizacji nabiera siły". Organizatorzy i goście pierwszego dnia Forum spotkali się 14 listopada po południu z dziennikarzami.

"To jest spotkanie chrześcijan. Doświadczamy jednego ciała" - powiedział bp Grzegorz Ryś w rozmowie z mediami. "Ekumenizm i ewangelizacja są ze sobą wewnętrznie powiązane. Dziś mówimy o rzeczywistości podstawowej dla chrześcijaństwa: kerygmacie" - skomentował pierwszy dzień Forum krakowski biskup pomocniczy.

Jego słowa potwierdził Ulf Ekman, który wyraził radość, że jako pastor protestancki może wejść w atmosferę tego wydarzenia. "Jest wyczuwalny duchowy głód. Wszystko skupia się wokół Jezusa Chrystusa. Widać też miłość, jaka przelewa się między zebranymi, więc czuję się jak w domu" - powiedział szwedzki duchowny, dodając, że z dotychczasowych obserwacji wynika, że Kościół w Polsce ma się bardzo dobrze.

"Projekt nowej ewangelizacji nabiera siły" - powiedział ks. Peter Hocken z Austrii, inny uczestnik Forum w Krakowie. Wymienił w tym kontekście ostatnie znaczące inicjatywy na tym polu: powołanie Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów poświęcone tej tematyce czy rozpoczęty przez Benedykta XVI Rok Wiary. Wg duchownego wybór papieża Franciszka wprowadza nowy wymiar w tej rzeczywistości, bo obecny Ojciec Święty kładzie jeszcze większy nacisk na powrót do podstawowego przesłania Ewangelii.

Popularny meksykański ewangelizator José Prado Flores, powołując się na słowa Jana Pawła II, powiedział, że Kościół przeżywa obecnie czas wiosny ewangelizacji. "Pomimo światowego kryzysu żyjemy w nadziei, bo przynosi ją Ewangelia" - powiedział dziennikarzom lider międzynarodowej sieci Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja.

14 listopada rozpoczęło się Forum Ewangelizacyjne przebiegające pod hasłem "Całą Ewangelię - Całe Ciało - Całemu światu" i - jak przypomniał Andrzej Sionek z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej - mające podtytuł: "Nie rób sam tego, co możemy zrobić razem". Wydarzenie potrwa do 16 bm. Głównymi elementami Forum są obrady plenarne, panele, sesje robocze, spotkania w małych grupach. "Refleksję i natchnienie wynikające ze świadectwa poszczególnych dni chcemy poddać Panu w wieczornych celebracjach, aby On sam mógł nas przekonywać i prowadzić" - zapowiadają organizatorzy Forum.

W sesjach i panelach biorą udział m.in. ks. dr Peter Hocken z Wiednia, José Prado Flores z Meksyku, pastor Ulf Ekman z Uppsali, bp Sandy Millar z Londynu a także polscy biskupi: Edward Dajczak z Koszalina i Grzegorz Ryś z Krakowa. "Jako głównych nauczających zaprosiliśmy świadków wiary, którzy przez swoje oddanie Ewangelii dokonali wyraźnych przełomów: otworzyli nowe przestrzenie dla głoszenia Słowa w Europie i w Polsce. Są to osoby, które łączą swoje zaangażowanie w ewangelizację z pogłębioną refleksją nad własnym doświadczeniem w Panu" - przyznaje Sionek.

Forum odbywa się w nowohuckiej Mogile - w miejscu, gdzie bł. Jan Paweł II użył po raz pierwszy (w 1979 r.) określenia "nowa ewangelizacja".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Projekt nowej ewangelizacji nabiera siły
Komentarze (1)
RH
Ryś heretyk
15 listopada 2013, 16:00
Ten Ryś już zupełnie otwarcie głosi herezje!! Według nauki Kościoła do Mistycznego Ciała Chrystusa czyli Kościoła należy tylko ci, - co wyznają prawdziwą wiarę zawartą w Piśmie św. i Tradycji, nauczaną przez Magisterium Kościoła, - sprawują sakramenty (wszystkie siedem) - podporządkowują się prawowitej hierarchii z Następcą św. Piotra na czele. http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pius_xii/encykliki/mystici_corporis_29061943.html#m1-2 http://www.apologetyka.katolik.pl/nauczanie-ko%C5%9Bcio%C5%82a/vaticanum-ii/147/525-i-misterium-kocioa

Skomentuj artykuł

Projekt nowej ewangelizacji nabiera siły
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.