Protest parafian. Proboszcz rezygnuje

KAI / pz

Wczoraj proboszcz parafii Mniów k. Kielc, ks. Henryk Byszewski, złożył rezygnację z funkcji proboszczowskiej, która została przyjęta przez bp. Kazimierza Ryczana. "Przyczyną konfliktu, który nasilił się od kilku miesięcy, są m.in. problemy administracyjne w zarządzaniu parafią, w tym cmentarzem" - ocenia ks. Dariusz Gącik, rzecznik kieleckiej kurii.

Zaostrzenie konfliktu w parafii św. Stanisława w Mniowie (dekanat łopuszański) w ostatnich miesiącach było sygnalizowanie w kurii - parafianie w sierpniu wystosowali pismo, podpisane przez ok. 400 osób, apelując w nim o usunięcie proboszcza.

Wśród zarzutów jest m.in. nałożenie na każdą rodzinę kwoty rocznej opłaty na remont kościoła, wprowadzanie wysokich opłat za śluby i pogrzeby oraz za wykonanie prac kamieniarskich na cmentarzu, aroganckie traktowanie parafian i brak woli porozumienia, a także zaniedbanie spraw duszpasterskich, szczególnie wobec młodzieży. Obrońcy proboszcza podkreślają z kolei jego zapobiegliwość, troskę o kościół i stan parafii, przy wyjątkowo skromnym standardzie życia. "Położył ponad wszelką wątpliwość duże zasługi w wyremontowanie zabytkowego kościoła i poprawienie stanu materialnego parafii" - ocenia ks. Dariusz Gącik.

16 września w kieleckiej kurii odbyło się spotkanie delegacji parafii z bp. Ryczanem i proboszczem z Mniowa. Biskup zaapelował do stron o powściągnięcie emocji i wskazał, zdaniem rzecznika Kurii - "polubowne możliwości rozwiązania konfliktu". Parafianie nie byli jednak nadal zadowoleni z postawy proboszcza i sposobu wprowadzanych w parafii zmian.

DEON.PL POLECA

W niedzielę 18 września zgromadzili się pod kościołem, żądając usunięcia proboszcza, założyli łańcuchy na ogrodzenie, postawili warty i przygotowali taczki. Nie odbyła się Msza św. w mniowskim kościele.

Wczoraj bp Ryczan przyjął rezygnację ks. Byszewskiego i ustanowił miejscowego wikariusza administratorem parafii do czasu powołania nowego proboszcza. Decyzję biskupa zakomunikował wiernym dziekan dekanatu.

Dotychczasowy proboszcz ma 66 lat, święcenia przyjął w 1970 r., funkcję proboszcza w Mniowie pełnił od 16 lat. Obecnie przebywa na miesięcznym urlopie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Protest parafian. Proboszcz rezygnuje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.