Protest w bazylice w Bari. Opanowała ją grupa 60 migrantów z Afryki

Protest w bazylice w Bari. Opanowała ją grupa 60 migrantów z Afryki
(fot. twitter.com/aboubakar_soum // Berthold Werner [CC BY-SA 3.0])
8 miesięcy temu
KAI / kk

Około 60-osobowa grupa afrykańskich robotników sezonowych od 16 lipca okupuje bazylikę św. Mikołaja we włoskim Bari protestując w ten sposób przeciwko wykorzystywaniu.

Pracujący na polach regionu migranci są wykorzystywani i muszą żyć "w nieludzkich warunkach", tłumaczył na Twitterze powody akcji związkowiec Aboubakar Soumahoro. Podkreślił, że strajkujący chcą rozmawiać z arcybiskupem Francesco Cacuccim, ponieważ region Apulii i rząd włoski "nie chcą wziąć na siebie odpowiedzialności".

Według informacji dziennika "La Repubblica", arcybiskup Cacucci spotkał się ze strajkującymi i zapewnił, że stanie w ich obronie w rozmowie z szefem regionu Apulii. Hierarcha pragnie też włączyć w sprawę innych biskupów regionu i rozmawiać na ten temat z papieżem Franciszkiem.

Zwolnienie w IKEI ważniejsze od śmierci robotnika >>

Wykorzystywanie migrantów we włoskim rolnictwie stanowi problem już od dawna. W 2018 debatą rozgorzała na nowo po śmierci młodego robotnika sezonowego w osiedlu baraków w Kalabrii. Od tego czasu niewiele zrobiono.

Głucha cisza wokół uchodźców >>

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Konferencji Biskupów Włoskich z 2018 roku 70 procent pracowników sezonowych z zagranicy nie ma meldunku we Włoszech, a podobny procent pracuje bez umowy na polach. To samo opracowanie szacuje też, że w osiedlach baraków na południu Włoch mieszka od 18 do 20 tys. migrantów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ
29,92 zł
39,90 zł

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Protest w bazylice w Bari. Opanowała ją grupa 60 migrantów z Afryki
Komentarze (1)
8 września 2019, 16:51
Pracujący na polach regionu migranci są wykorzystywani i muszą żyć "w nieludzkich warunkach" Nie muszą - nikt im nie każe siedzieć we Włoszech.

Skomentuj artykuł

Protest w bazylice w Bari. Opanowała ją grupa 60 migrantów z Afryki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.