Apel o pomoc dla Zambii dotkniętej brakiem żywności

Apel o pomoc dla Zambii dotkniętej brakiem żywności
(fot. depositphotos.com)
KAI / sz

Zambii grozi klęska głodu. Susza oraz powodzie w ostatnich latach spowodowały całkowite zniszczenie upraw oraz zbiorów w wielu rejonach kraju. Kierujący Caritas Zambii bp Evans Chinyemba z Mongu podjął inicjatywę zbiórki 9 mln dolarów, które zostaną przeznaczone na zakup oraz dystrybucję żywności dla ludności, która ucierpiała z powodu klęsk żywiołowych w 2018 i 2019 roku.

 

Według danych zebranych przez Caritas Zambia, wiele rodzin nie posiada wystarczającej ilości żywności, aby przetrwać do końca roku. Południe, zachód, niektóre części prowincji wschodnich, centralnych oraz samej Lusaki całkowicie utraciły zbiory. To oznacza, że rodziny mieszkające na tych terytoriach nie mają środków do przeżycia aż do końca przyszłego sezonu rolniczego.

DEON.PL POLECAW sytuacji tej znajduje się ludność około 50 rejonów i żyjące tam rodziny już w tej chwili dotknięte są głodem. Dotyczy to około 420 tys. rodzin. W miejscach, które odwiedzili pracownicy Caritas, blisko 80 procent upraw zostało zniszczonych przez suszę, około 13 procent przez powodzie, a reszta przez obydwa kataklizmy. Wydłużony okres suszy spowodował brak wody dla ludzi oraz zwierząt.

Dochodzą sygnały, że na przykład w niektórych częściach regionu Gwembe, w południowej części Zambii, ludzie dzielą wodę ze zwierzętami.

Wiele rodzin nie ma co jeść, i przeżywają tylko dzięki spożywaniu dzikich owoców. Jeżeli nie nastąpi pilna interwencja, uwzględniająca szczególnie potrzeby dzieci może dojść do pierwszych śmierci głodowych. Dlatego miejscowy episkopat poprzez Caritas, we współpracy z innymi organizacjami charytatywnymi, podjął program pomocy zagrożonym rodzinom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel o pomoc dla Zambii dotkniętej brakiem żywności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.