Prowincjał obłóczył w habity trzynastu braci

Prowincjał obłóczył w habity trzynastu braci
(fot. info.dominikanie.pl)
info.dominikanie.pl / warszawa.gosc.pl / pp

17 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie św. Jacka Odrowąża, w kościele św. Dominika na warszawskim Służewie trzynastu braci rozpoczęło nowicjat.

"Inicjatywa zawsze należy do Boga. To On jest najważniejszy, to On was powołuje w tej wspólnocie, która jest grzeszna, ale powołana do świętości. To powołanie nie jest jednorazowe, nie jest momentem, w którym zdecydowaliście się przyjąć habit zakonny. To dopiero początek, a najciekawsze przed wami" - mówił w trakcie kazania prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki.

Uroczystość przypadła na dzień liturgicznego wspomnienia św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina. W trakcie obrzędu obłóczyn trzynastu mężczyzn kolejno podchodziło do ołtarza, by po chwili z pomocą dominikanów przywdziać habit.

Przez najbliższy rok nowicjusze będą mieszkać w klasztorze na Służewie. Tam będą się modlić i studiować. Czekają ich zajęcia z łaciny, historii i tradycji Zakonu, prawa kanonicznego i śpiewu. Po tym czasie nowicjusze składają pierwsze śluby zakonne na okres jednego roku.

DEON.PL POLECA


"Poczułem wezwanie Pana Boga, ale kilka miesięcy, może pół roku się wahałem. W ubiegłym roku pojechałem na Lednicę. Pociągnęło mnie świadectwo życia zakonników, ich radość, ale także liturgia i muzyka. Słuchałem nauczania o. Pałysa. Chciałbym przyjąć święcenia kapłańskie" - mówi w rozmowie z portalem gość.pl br. Łukasz Pasickow.

Wśród braci jest jeden kapłan, ks. Tomasz Albrecht, który wrócił do Polski z posługi w USA by wstąpić do dominikanów.

Zobacz jak wyglądał obrzęd obłóczyn:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Prowincjał obłóczył w habity trzynastu braci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.