Prymas: aprobata dla nacjonalizmu jest heretycka

Prymas: aprobata dla nacjonalizmu jest heretycka
(fot. By J. Andrzejewski [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
3 lata temu
PAP / kw

"Aprobata dla tego typu myślenia nie tylko jest niewłaściwa, ale wręcz heretycka - tak nie może być. To odciąga od tego, co jest istotą chrześcijaństwa" - mówił abp Wojciech Polak, prymas Polski, podczas 26. Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Przedstawiciele Kościoła Katolickiego, w tym prymas Polski abp Wojciech Polak przestrzegali przed "wkradaniem się" w chrześcijaństwo nacjonalizmu czy fundamentalizmu. "Aprobata dla tego typu myślenia nie tylko jest niewłaściwa, ale wręcz heretycka - tak nie może być. To odciąga od tego, co jest istotą chrześcijaństwa" - mówił prymas.

Razem z nim w dyskusji pod hasłem "1050 lat - i co dalej ? Polska chrześcijańska i postchrześcijańska" uczestniczyli reżyser Krzysztof Zanussi, dominikanin o. Maciej Zięba, podróżnik Marek Kamiński i profesor z Uniwersytetu Viadrina Jens Lowitzsch. Rozmowę moderował Juliusz Braun.

<<Rzecznik Episkopatu: sprawa ks. Międlara została definitywnie załatwiona>>

"Spojrzenie ku przyszłości jest dla mnie raczej pełne nadziei" - mówił abp Polak. Według niego u fundamentu chrześcijańskiej przyszłości Polski i Europy leżą trzy elementy, o których mówił papież Jan Paweł II w Gnieźnie: Ewangelia, wizja człowieka oraz wkład w historię dziejów ludów i narodów.

"Ewangelia to jest podstawowa karta wokół której - myślę - tworzy się i można na niej opierać fundamenty życia społecznego" - zaznaczył. Prymas przypomniał, że Ewangelia stanowiła fundament wielkich europejskich i polskich konstrukcji ustrojowych.

Szansę na religijne odnowienie Europy hierarcha widzi w rozkwicie kultury duchowej młodych ludzi, które - według niego - szczególnie uwidoczniło się podczas niedawnych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. "Renesans katolickiej nauki społecznej jest oczekiwany, troska o człowieka i dobro wspólne. Musimy się zastanowić, co nas łączy i będzie w przyszłości łączyć" - mówił arcybiskup.

Wyraził obawę o to, że w chrześcijaństwo "wkrada się" nacjonalizm czy fundamentalizm. Podobną opinię przedstawił dominikanin o. Maciej Zięba - "Niepokoi mnie pełzający rozwój nacjonalizmu i jego łączenie z religią. To jest pogaństwo, bezbożność i herezja. To jest niebezpieczne dla Kościoła świętego" - mówił zakonnik.

Według niego Europa wchodzi w nową fazę. "Ostatnie 2-3 pokolenia były syte i dostatnie, ale to się skończyło. Stąd będą płynąć nowe egzystencjalne pytania o sens życia i tożsamość, to przyniesie nowe rozdania w świecie religii" - ocenił o. Zięba.

"Jestem przekonany o takim ważnym renesansie (…). Czekają nas czasy trudne, ale bardzo ciekawe, bo demokracja się wyczerpuje w obecnej formule, ekonomia też trzeszczy. Tu trzeba będzie przerobić bardzo poważne pytania o wartości fundamentalne. Religia ma tu coś do powiedzenia" - zaznaczył zakonnik.

Krzysztof Zanussi przewiduje odnowienia chrześcijaństwa w Europie, bo "konkurencyjne projekty naprawy świata, konkurencyjne źródła nadziei obumarły, Ewangelia została". "Ja bym czekał odnowienia, przypomniały o tym ŚDM, że jest młodość w chrześcijaństwie, jest przyszłość" - podkreślił.

"Chrześcijaństwo potrzebuje zrywu, ono musi znów porwać ludzi, jak kilka razy w historii. Myślę, że ta żarliwość, które mają nowe ruchy chrześcijańskie to obiecuje, ale z kolei ospałość szerokiej masy chrześcijan niepokoi" - dodał reżyser.

Zdobywca biegunów Marek Kamiński mówił o specyficznej formie wiary, jaką jest pielgrzymowanie szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela. "Na tej drodze są nie tylko chrześcijanie, są ludzie z całego świata, którzy szukają siebie. Ta droga jest przestrzenią prawdziwej wolności duchowej człowieka" - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas: aprobata dla nacjonalizmu jest heretycka
Komentarze (25)
T
Tom
10 września 2016, 15:56
Ten Polak ma facjatę tęczowego cieplaczka. Idę o zakład że, coś w tym jest i to by wiele mówiło o tym dlaczego ma takie poglądy
ZP
Zenon Potocki
9 września 2016, 11:00
Nacjonalizm ten polski to herezja!!! ??? A czy Narodowcy głoszą Naukę Jezusa Chrystusa, zbawienia człowieka, znany jest ten nacjonalizm Niemiecki z lat 30-tych i jego skutki dla świata. I tu czym jest Internacjonalizm- doprowadzenie do umierania organizmów narodowych, za propagowaniem tego stoją Żydzi ( Infor. z google). Narodowcy to są obrońcy, Narodu, Jego kultury. Kim jest Prymas? Internacjonalistą nazwisko "Polak" ???
8 września 2016, 13:01
Inna relacje z tego samego wydarzenia: [url]http://tarnow.gosc.pl/doc/3432779.Prymas-na-Forum-w-Krynicy[/url] [url]http://pl.radiovaticana.va/news/2016/09/07/prymas_w_krynicy_nie_ogranicza%C4%87_si%C4%99_do_produkcji_i_konsumpc/1256465[/url] [url]https://sadeczanin.info/wiadomo%C5%9Bci/prymas-w-krynicy-jestem-pe%C5%82en-nadziei-o-przysz%C5%82o%C5%9B%C4%87-chrze%C5%9Bcija%C5%84stwa[/url]
8 września 2016, 11:22
@Redakcja DEON Czy można prosić o podanie tego co powiedział Prymas przez cyctatem zamieszczonym w 'leadzie': "Aprobata dla tego typu myślenia nie tylko jest niewłaściwa, ale wręcz heretycka - tak nie może być. To odciąga od tego, co jest istotą chrześcijaństwa"?
W
WDR
8 września 2016, 05:40
Tytuł jest manipulacją (nie znam całej wypowiedzi Prymasa, to wniosek tylko na podstawie tej relacji)! Prymas nie odniósł się do nacjonalizmu jako takiego tylko powiedział świętą prawdę: Kościół jest katolicki czyli powszechny. Jego działalność nie może być widziana tylko przez pryzmat dobra jednego narodu. Przez lata nacjonalistyczne myślenie charakteryzowało tzw. lewicę ateistyczną która oburzała się na stwierdzenie "Bóg jest na pierwszym miejscu". Zaraz sypały się oskarżenia o watykańską agenturalność czy o Kościele jako pasożycie wysysającym życiodajne soki z narodu polskiego. Teraz dochodzi inne myślenie: wielu młodych ludzi odchodzi od Kościoła uznając jednocześnie jego istotną rolę w Polsce. Tego bardzo boi się Kościół: chrześcijaństwa zredukowanego wyłącznie do roli kulturowej. Najmocniej taką rolę Kościoła widzą polscy nacjonaliści, a w połączeniu z ich mocną retoryką...
8 września 2016, 10:17
"Przez lata nacjonalistyczne myślenie charakteryzowało tzw. lewicę ateistyczną która oburzała się na stwierdzenie "Bóg jest na pierwszym miejscu"." Serio? nacjonalistyczne z lewicą?
WDR .
WDR .
8 września 2016, 13:56
"... Zaraz sypały się oskarżenia o watykańską agenturalność czy o Kościele jako pasożycie wysysającym życiodajne soki z narodu polskiego."
8 września 2016, 15:55
"Przez lata nacjonalistyczne myślenie charakteryzowało tzw. lewicę ateistyczną która oburzała się na stwierdzenie "Bóg jest na pierwszym miejscu"." ??
J
Janusz
7 września 2016, 19:55
" Krzysztof Zanussi, dominikanin o. Maciej Zięba, podróżnik Marek Kamiński i profesor z Uniwersytetu Viadrina Jens Lowitzsch. Rozmowę moderował Juliusz Braun " Lewactwo zawsze promuje internacjonalizm, czyż nie ?
7 września 2016, 21:52
Faszyści zawsze promują nacjonalizm ... prawda? 
8 września 2016, 15:56
I Kościół zawsze wspomagał faszyzm.
7 września 2016, 19:08
"Prawy porządek nie zabrania prowowitej miłości Ojczyzny ani nacjonalizmu. Przeciwnie: kontroluje go, uświęca i ożywia." Pius XI Czyli Papież Pius XI też był heretykiem?
7 września 2016, 21:52
A moło to papieży mówiło głupoty? Wielu z nich było zwykłymi mordercami, dziwkarzami, przestępcami itp.
7 września 2016, 22:26
"Aprobata dla tego typu myślenia nie tylko jest niewłaściwa, ale wręcz heretycka...", żeby stwierdzić, że coś jest heretyckie, trzeba to najpierw wykazać. Prymas tego nie zrobił. To już jest dla mnie podstawa, że to ta wypowiedź jest głupotą. 
8 września 2016, 08:04
Większość wypowidzi biskupów jest głupotą, więc dlaczego ta miałby nie być. Tym niemniej wydaje mi się, że Pani jak każdy rasowy polski katolik wybiera ze słów biskupów to co Pani pasuje, a to co nie pasuje jest głupie i nieważne. Katolicy dokładnie tak samo traktuję Biblię ... taki bufet śniadaniowy pt. na co mam ochotę to biorę.
K
Konradw
7 września 2016, 19:05
Najprzewielebniejszy Ksiąd Prymas powinien pomyśleć o tem: “Kto modli się z heretykami, sam staje się heretykiem” – św. Agaton, Ojciec Kościoła, papież 
B
Bartek
7 września 2016, 17:25
Nacjonalizm to umiłowanie Narodu - co w tym jest heretyckiego? Nacjonalizm wpisuje się zasadę "ordo caritatis". Szowinizm - to i owszem, ale dlaczego skoro potępiamy komunizm, jako totalitarny i zakłamany ustrój, nadal posługujemy się komunistyczną retoryką i zrównujemy te dwa pojęcia? A na koniec wykład dr X. Romana Kneblewskiego. https://www.youtube.com/watch?v=ApQ6evprYXY
7 września 2016, 21:50
"Nacjonalizm – postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki" Serio nie ma wyższych wartości niż "naród"? Moim zdaniem takie myślenie o tym, że naród jest najwyzszym dobrem jest prymitywne. Jest wiele wartości większych niż "naród". Niestety nacjonaliści są zbyt prymitywni by to dostrzec.
B
Bartek
8 września 2016, 07:29
"W sferze polityki" - czego nie rozumiesz? Nawet w deklaracji ideowej najbardziej radykalnego ONR czytamy: "Bóg Honor Ojczyzna Rodzina Tradycja Przyjaźń".  Proszę sobie przeczytać krótką broszurę "Podstawy narodowego poglądu na świat" Kwasieborskiego (przedwojenny ONR). Pisze on w niej, że jako narodowcy katolicy powinni najsampierw dbać o zbawienie wszystkich członków narodu. BÓG jest najwyższą wartością. 
8 września 2016, 10:12
A kto Ci powiedział (lub gdzie wyczytałeś), że czegoś nie rozumiem. Po prostu uważam inne wartości w sferze polityki i w innych sferach za ważniejsze niż "naród". Postrzeganie "narodu" jako najważniejszego doprowadziło już kiedyś do faszyzmu i nazimu.  Myślenie, że "naród" jest najwyzszym doberm jest prymitywne dla mnie. Wystarczy przyjrzeć twarzom i zachowaniom tzw. narodowcow by wiedzieć, że się ma do czynienia z prymitywnymi ludźmi. 
7 września 2016, 17:00
Brawo Ks. Prymasie!!! taki głos powinien być słyszalny dużo częściej w Polsce. Takie to oczywiste ale tak wielu tego nie rozumie: Ewangelia jest kierowana do wszystkich ludzi bez względu na rasę, narodowość etc.!!! Chrześcijaństwo jest POWSZECHNE!!!
K
Konradw
7 września 2016, 20:13
Owszem, Kościół jest Powszechny, Powszechny znaczy Katolicki, poza nim nie ma Zbawnienia.  "Poza Kościołem nie ma zbawienia" św. Cyprian z Kartaginy, Ojciec Kościoła wymieniany w Kanonie Rzymskim.
7 września 2016, 21:46
każdy może mówić cokolwiek sobie nie wymyśli. Dlaczego jakiś Cyprian miałby się nie mylić, a wyznawca Ganesha tak? 
7 września 2016, 16:50
Oczywiście księże biskupie. Jedyny nacjonalizm, na który jest zgoda Kościoła to nacjonalizm żydowski.
7 września 2016, 21:45
A właściwie, co Pani ma na myśli? Przez ok. 1600 lat swojego istnienia Kościół katolicki prześladował żydów ... choć właściwie nawet pierwsi chrześcijanie już dezawuowali żydów. A wszystko dlatego, że Żydzi dostrzegali niezgodność z wierzeniami w JHWH i dostrzegali wymysły chrześcijan. Poganie nie byli w stanie odróżnić fikcji bo noie znali żydowskich wierzeń.

Skomentuj artykuł

Prymas: aprobata dla nacjonalizmu jest heretycka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.