Prymas: czy swoją postawą ukazujemy obecność Jezusa ?

Prymas: czy swoją postawą ukazujemy obecność Jezusa ?
(fot. Mazur / episkopat.pl)
PAP / ml

Czy ukazujemy innym obecność Jezusa? Czy Jego (....) otwarcie na drugiego człowieka, wyjście do biednych i ubogich, do odtrąconych przez ludzi, do uchodźców i przybyszy, jest również naszą postawą? - pytał prymas Polski abp Wojciech Polak podczas uroczystości Bożego Ciała w Inowrocławiu.

Uroczystości Bożego Ciała w odbyły się Inowrocławiu z okazji 90. rocznicy Pierwszego Kongresu Eucharystycznego w Polsce, który miał tam miejsce.

DEON.PL POLECAW homilii wygłoszonej podczas mszy św. abp Polak podkreślał, że trzeba zadać sobie pytanie, "czy jesteśmy tymi, którzy mówią i ukazują innym obecność Jezusa? Czy Jego postawa (....) otwarcie na drugiego człowieka, Jego wyjście do biednych i ubogich, do odtrąconych przez ludzi, do uchodźców i przybyszy, jest teraz również i naszą postawą?".

"Trzeba nam w tym uroczystym dniu spojrzeć z wiarą na Eucharystię jako słońce i serce naszego życia religijnego" - mówił w czwartek prymas, przypominając słowa kard. Augusta Hlonda, który zwracając się do komitetu organizacyjnego kongresu mówił, że "bez życia eucharystycznego nie ma życia katolickiego" i że wszelkie hasła odrodzenia polskiej duszy pozostać muszą pustymi frazesami, jeżeli "Eucharystia nie stanie się słońcem i sercem naszego życia religijnego".

Abp Polak dodał, że w tym szczególnym dniu roku, "Eucharystia staje się w pewnym sensie słońcem, za którym za chwilę pójdziemy ulicami naszego miasta i sercem, w rytm którego bić będą w tej eucharystycznej procesji również i nasze serca".

Zdaniem prymasa, po 90. latach, które minęły od tego pierwszego kongresu w Inowrocławiu, wciąż aktualne pozostaje wskazanie kard. Hlonda "trzeba i nam w tym uroczystym dniu spojrzeć z wiarą na Eucharystię jako słońce i serce naszego życia religijnego".

Jak podkreślił prymas "za chwilę stąd, z kościoła, wyjdziemy na inowrocławskie ulice tak, jak kiedyś z jerozolimskiego wieczernika wyszedł na świat Kościół: z chlebem połamanym w dłoniach, z męką Jezusa w oczach i z miłością w sercu".

"Nie idziemy do świata po to, by nieść i ukazywać pokarm, który nie nasyci" - powiedział hierarcha.

"Nie niesiemy przecież światu jakiejś magicznej mocy. Niesiemy Boga. Niesiemy Tego, który ukryty pod postacią chleba - jak mówił dziś w Ewangelii Jezus - jest prawdziwym pokarmem, a pod postacią wina jest prawdziwym napojem" - mówił.

Prymas podkreślił "zobowiązanie, by teraz przez nas, przez nasze życie, przez wiarę wyznawaną życiem, ukazywać Go innym. Niosąc dziś Jezusa w monstrancji ulicami naszego miasta, ci wszyscy, którzy - jak przypomina nam Ewangelia - spożywając Go, żyją przez Niego, powinni codziennie sami stawać się żywą monstrancją dla innych".

"Dziś Jezus pójdzie przecież tymi samymi ulicami, którymi my codziennie chodzimy. Dziś będzie w tych samych miejscach, w których i my niejednokrotnie jesteśmy. Dziś stanie pośród tych samych ludzi, naszych bliźnich, pośród których i my przecież na co dzień żyjemy" - zaznaczył hierarcha.

Pytał jednocześnie, "czy my, przez naszą obecność i nasze życie, jesteśmy tymi, którzy mówią i ukazują innym obecność Jezusa? Czy Jego moc, Jego miłość, Jego przebaczenie, Jego łaska, Jego otwarcie na drugiego człowieka, Jego wyjście do biednych i ubogich, do odtrąconych przez ludzi, do uchodźców i przybyszy, jest teraz również i naszą postawą?".

Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas: czy swoją postawą ukazujemy obecność Jezusa ?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.