Prymas o polskiej kaplicy w Notre-Dame: wierzę, że to szczególne miejsce stanie się przestrzenią wytężonej modlitwy

Prymas o polskiej kaplicy w Notre-Dame: wierzę, że to szczególne miejsce stanie się przestrzenią wytężonej modlitwy
(fot. M. Mazur / EpiskopatNews / flickr)
pap / pch

Polska Kaplica cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski w Notre-Dame jest szczególnym znakiem bliskości z ojczyzną - napisał w sobotę prymas Polski abp Wojciech Polak w liście z okazji uroczystego otwarcia kaplicy.

"Dzięki waszej obecności zakorzeniona w każdym człowieku potrzeba odkrywania własnej narodowej tożsamości, może być należycie realizowana. Szczególnym znakiem tej bliskości jest inaugurowana przez was nowa Polska Kaplica cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski" - czytamy w liście biura prasowego Episkopatu Polski.

"Jest to też szczególna okazja by podziękować tym wszystkim, którzy od lat obejmują troską Polonię mieszkającą we Francji. Dzięki ich wytężonej pracy, lokalny Kościół ożywiony zwykłą wiarą naszych Rodaków, mógł znacząco się rozwijać. Przestrzenią działalności Polskiej Misji Katolickiej stała się ponadto troska o kultywowanie polskiej tradycji i więzi z ojczyzną wśród tych, których różne życiowe sytuacje zmusiły do emigracji. Dzięki Waszej obecności zakorzeniona w każdym człowieku potrzeba odkrywania własnej narodowej tożsamości, może być należycie realizowana"

- podkreślił prymas Polski w liście.

Abp Polak przypomniał także słowa św. Jana Pawła II, który zwracając się do Polonii, powiedział: "Ci, którzy opuszczali kraj, czy za chlebem, czy z innych powodów, zabierali ze sobą Jasnogórski lub Ostrobramski obraz. Obraz ten był zewnętrznym znakiem ich wiary, ich przywiązania do Chrystusa i Polski". "Głęboko wierzę, że tak samo będzie w tym przypadku, a to szczególne miejsce stanie się przestrzenią wytężonej modlitwy" - dodał prymas.

Prymas Polski, przekazując pozdrowienia uczestnikom uroczystości w Notre-Dame, zapewnił o duchowej łączności i modlitwie.

Uroczystej mszy św. sprawowanej w sobotę o godz. 15.00 z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i otwarcia Polskiej Kaplicy w katedrze Notre-Dame w Paryżu, przewodniczyć będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który wygłosi także homilię.

Obecni będą m.in. kardynał André Vingt-Trois, reprezentujący Kościół we Francji, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji ks. bp Wiesław Lechowicz, rektor katedry Notre-Dame ks. Partick Chauvet oraz przeor klasztoru ojców paulinów z Jasnej Góry o. Marian Waligóra. W uroczystości wezmą udział marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas o polskiej kaplicy w Notre-Dame: wierzę, że to szczególne miejsce stanie się przestrzenią wytężonej modlitwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.