Prymas Polak: nauczanie św. Jana Pawła II o uczciwości i wolności wciąż są aktualne

Prymas Polak: nauczanie św. Jana Pawła II o uczciwości i wolności wciąż są aktualne
PAP/tkb

Uczciwość i prawdziwy sens wolności, dwie postawy, które były bliskie Janowi Pawłowi II, o których nauczał, to wskazania aktualne także dzisiaj, szczególnie w czasie wychodzenia z pandemii - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak w 30. rocznicę papieskiej wizyty w Płocku, informuje PAP.

W płockim kościele parafii św. Jadwigi, w ramach obchodów upamiętniających tamto historyczne wydarzenie, prymas Polak odprawił mszę świętą oraz wygłosił homilię, powiedział wówczas:

"W papieskiej homilii przed trzydziestu laty, jakby na drogę, zostały nam wskazane dwie konkretne postawy, myślę, że także dziś, tak bardzo aktualne i potrzebne. Pierwsza z nich – uczciwość, a druga wolność".

Odwołując się do słów św. Jana Pawła II, abp Polak przypomniał, że:

"Uczciwość jest źródłem wzajemnego zaufania, źródłem pokoju społecznego i prawdziwego rozwoju a wolność darem, zadaniem i wezwaniem, bo wciąż trzeba się uczyć być prawdziwie wolnym, trzeba się uczyć być wolnym tak, żeby nasza własna wolność nie stała się własną niewolą, zniewoleniem wewnętrznym, ani też nie stawała się przyczyną zniewolenia innych".

To właśnie w Płocku, 90 lat temu, pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania obrazu z podpisem "Jezu, ufam Tobie" doznała św. Faustyna Kowalska. Kopia tego wizerunku była też głównym elementem ołtarza, przy którym św. Jan Paweł II odprawił mszę świętą na płockich błoniach.

"Uczciwość i wolność. Wolność i uczciwość. Czyż nie takimi właśnie powinniśmy wyjść także teraz, dziś, z doświadczenia pandemii?" – pytał w homilii prymas Polski. 

Ograniczenia, które w ciągu minionego roku tak wielu z nas dały się we znaki, które nam wywróciły życie do góry nogami, także to życie religijne, pokazały, jak bardzo krucha jest nasza ludzka wolność. Wskazał dalej, iż swoboda przemieszczania się, nieograniczona mobilność, powszechnie dostępna rozrywka, które tak nas w ostatnich latach zachwyciły i pociągnęły za sobą, a o których mogli tylko marzyć uczestnicy papieskiej Eucharystii sprzed 30. laty, w czasie pandemii okazały się jednak tak szybko ulotne i obnażyły głęboką pustkę, która się za nimi kryła.

"Jeśli zatem, jak głęboko wierzymy, ku wolności wyswobodził nas Chrystus, to w Nim jeszcze raz powinniśmy odnajdywać sens wolności i uczciwości, sens prawdy i miłości” – podkreślił prymas Polski. Odwołał się przy tym do fragmentu czytanego w niedzielę drugiego Listu do Koryntian, w którym apostoł Paweł pisał: „nie poddajemy się zwątpieniu, bo choć niszczeje nasz człowiek zewnętrzny, to jednak ten, który jest wewnątrz, odnawia się z dnia na dzień”.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prymas Polak: nauczanie św. Jana Pawła II o uczciwości i wolności wciąż są aktualne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.