Prymas Polski do katechetów: mimo trudności nie wolno nam uciec

Prymas Polski do katechetów: mimo trudności nie wolno nam uciec
Prymas Polski abp Wojciech Polak na Jasnej Górze - fot. www.flickr.com/photos/episkopatnews/53949268864
KAI / pzk

„Mimo trudności i tego wszystkiego, co dziś, także w szkole przeżywamy, co może i w nas budzić lęk i smutek, nie wolno nam się przestraszyć, nie wolno nam uciec czy zdezerterować” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Archidiecezjalnego Dnia Katechetycznego zorganizowanego w Gnieźnie w ostatni dzień sierpnia.

„Wiemy, że strach jest naprawdę złym doradcą” – rozpoczął homilię metropolita gnieźnieński, celebrując wraz z przybyłymi księżmi Mszę św. w katedrze gnieźnieńskiej. Jak co roku uczestniczyli w niej katecheci z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy w najbliższy poniedziałek rozpoczną nowy rok katechetyczny w zmienionych warunkach.

DEON.PL POLECA

„Strach zawsze paraliżuje i często sprawia, że podejmujemy błędne decyzje. Strach zniechęca do podejmowania inicjatyw, skłania do uciekania się do rozwiązań bezpiecznych i gwarantowanych (...) Jeśli więc pod wpływem rożnych sytuacji, także tych sprokurowanych nam przez obecne Ministerstwo Edukacji, rodzą się w nas obawy i lęk, to wszyscy przypomnijmy sobie najpierw o tych darach, którymi każdego dnia Bóg nas tak hojnie obdarowuje” – wskazał Prymas nawiązując do czytanej chwilę wcześniej przypowieści o sługach, którym powierzono talenty według ich zdolności, by je pomnażali. Nas również – przypomniał dalej – Bóg „powołał i powierzył nam, i to nie ponad miarę i ponad siły nasze, ale według naszych zdolności, ten talent, który nazywamy życiem i naszym powołaniem”.

„A piękne jest wasze powołanie i wasze posłanie do głoszenia Jezusa innym, do spotkania w Jego imię z dziećmi i młodzieżą, do towarzyszenia im w drodze” – mówił do katechetów abp Polak, prosząc ich raz jeszcze, aby nie poddali się lękowi, ale pomnażali i odważnie dzielili się tym, co Bóg im dał. „Bo mimo trudności i tego wszystkiego, co dziś w szkole przeżywamy, co może w nas budzić lęk i smutek, nie wolno nam się przestraszyć, nie wolno uciec czy zdezerterować” – wskazał Prymas, używając dalej metafory kotwicy i żagla jako tych, które mogą pomóc przetrwać burzę „absurdalnych i antywychowawczych rozwiązań”. Potrzeba kotwicy nadziei – mówił – ale potrzeba też nadziei jako żagla, który zbiera wiatr Ducha Świętego i przekształca go w siłę napędową.

„Dziś więc nie jest czas ani w szkole, ani w katechezie w parafii, by pod wpływem takich czy innych zdarzeń, zarządzeń czy ogólnie przeżywanej przez nas sytuacji w Kościele i w świecie, zwinąć żagle. Nie. Żagle trzeba nam dziś podnieść, rozwinąć, by chwytać w nie wiatr Ducha Świętego, by został on i w nas przekształcony w siłę napędową, której tak nam dziś potrzeba. To nie jest czas, by żagle zwinąć, ale by z nadzieją i ufnością rozwijać je wciąż na nowo” – mówił na koniec Prymas Polski.

W modlitwie powszechnej nauczyciele religii prosili, by „w polskich szkołach nauczanie religii było szanowane i by rodzice mieli zawsze prawo do religijnego wychowania swoich dzieci”. Pod koniec liturgii katecheci, którzy dopiero rozpoczynają swoją misję, otrzymali od Prymasa Polski błogosławieństwo.

Druga cześć Archidiecezjalnego Dnia Katechetycznego odbyła się w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, gdzie katecheci wysłuchali m.in. wykładu inauguracyjnego dr Magdaleny Jóźwik z Archidiecezjalnego Centrum Formacji Pastoralnej Archidiecezji Katowickiej, która radziła „jak dać się rozpalić, żeby się nie wypalić”.
Jak co roku podczas spotkania specjalne podziękowania i gratulacje od abp. Wojciecha Polaka otrzymali katecheci świętujący 25-lecie pracy zawodowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski do katechetów: mimo trudności nie wolno nam uciec
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.