Prymas Polski do księży: Kościół nie jest nasz, ale Chrystusa

Prymas Polski do księży: Kościół nie jest nasz, ale Chrystusa
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / kb

„Kościół nie jest nasz, ale Chrystusa. Jesteśmy pracownikami w Winnicy Pana” - mówił w środę w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślając, że bez bliskiej relacji z Chrystusem kapłańska posługa narażona jest na jałowość i chwiejność.

Metropolita gnieźnieński odprawił w kaplicy domu prymasowskiego Mszę św. wraz z księżmi świętującymi w tym roku 60-lecie kapłaństwa. Wśród jubilatów był abp senior Józef Kowalczyk, który przewodniczył rocznicowemu dziękczynieniu, a także kapłani wyświęceni w 1962 roku w Gnieźnie i we Włocławku.

Abp Polak do księży

„Po sześćdziesięciu latach kapłańskiej posługi wraz z wami dziękuję Bogu za jej owoce, za wasze serca oddane Bogu i ludziom, za czas, siły, zdrowie, które oddaliście kapłańskiemu posługiwaniu” - mówił do księży jubilatów abp Polak powtarzając za bł. Stefanem Wyszyńskim, że taki właśnie obowiązek wynika z powołania i wybrania: „oddać dusze i ciała, umysły, wole i serca, czas, siły, zdrowie, a nawet życie i śmierć, wszystko – dla ludu Bożego”.

Prymas przypomniał również, że w kapłańskim życiu i posługiwaniu na pierwszym miejscu musi być zawsze Jezus.

„Jego trzeba się trzymać. Za Nim podążać. Z Nim i przez Niego iść do ludzi” - wskazał powtarzając za papieżem Franciszkiem, że bez bliskiej relacji z Jezusem kapłańska służba skazana jest na jałowość, bo będą w niej chwile pochwał, ale i chwile niewdzięczności, zwątpienia, samotności i właśnie bliskość z Jezusem pozwala nie bać się żadnej z nich.

Jubileusz 60-lecia kapłaństwa świętują: abp senior Józef Kowalczyk, ks. Piotr Franków (Inowrocław), ks. Paweł Heliasz (diecezja bydgoska), ks. kan. Stanisław Pietrzak (Gniezno), ks. kan. Zdzisław Rybczyński (diecezja bydgoska), ks. kan. Tadeusz Skonieczny (Gniezno), ks. kan. Józef Warga (Słupca), ks. prał. Marian Górski (Golina).

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prymas Polski do księży: Kościół nie jest nasz, ale Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.