Prymas Polski: Kościół to nie partia polityczna

Prymas Polski: Kościół to nie partia polityczna
Abp Józef Kowalczyk (fot. Chrisiek / pl.wikipedia)
KAI / pz

Głoś Ludowi Bożemu tego Kościoła prawdę ewangeliczną, że Kościół to nie partia polityczna, ale wspólnota wierzących w Jezusa Chrystusa - zachęcał dziś abp Józef Kowalczyk nowego metropolitę katowickiego abp. Wiktora Skworca. Przemawiając na zakończenie jego ingresu życzył arcybiskupowi, by odważnie prowadził powierzonych sobie wiernych drogami trzeciego tysiąclecia.

Prymas Polski przypomniał, że nowy metropolita katowicki jest on synem tej ziemi - tu bowiem urodził się, wykształcił a w 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie i pełnił posługę kapłańską aż do chwili nominacji na biskupa tarnowskiego w grudniu 1997 roku.

- Głoś Ludowi Bożemu tego kościoła, bardziej przykładem niż słowem, prawdę ewangeliczną, że człowiek, jako zwieńczenie dzieła stworzenia, jest drogą kościoła, że kościół to wspólnota ludzi wierzących zespolonych miłością Boga i bliźniego, że kościół to nie partia polityczna, ale wspólnota wierzących w Jezusa Chrystusa, który niczego człowiekowi nie zabiera, ale wszystko daje, a posługa kapłańska w kościele ma wspomagać człowieka w zbliżaniu się do człowieka i do Boga a nie do konfliktowania - mówił Prymas Polski.

Abp Józef Kowalczyk podziękował też dotychczasowemu metropolicie arcybiskupowi Damianowi Zimoniowi. - Twoje pasterskie posługiwanie przypadło na czas trudnych wielorakich przemian, jakie zachodziły w Polsce i poza jej granicami, i wydały wiele dojrzałych owoców - zaznaczył metropolita gnieźnieński.

Składając życzenia owocnej posługi nowemu metropolicie Prymas zacytował fragment homilii wygłoszonej przed tygodniem w Beninie przez papieża Benedykta XVI. - Dziś wciąż tak jak dwa tysiące lat temu, przyzwyczajeni do postrzegania oznak królewskich w sukcesie, potędze, pieniądzach i władzy, z trudem akceptujemy takiego króla, który staje się sługą najmniejszych, najbiedniejszych, króla, którego tronem jest krzyż. Dla niego panowanie to służenie. Prosi nas właśnie o to, by podążać za nim na tej drodze, by służyć, być gotowym na krzyk biednego, słabego, zepchniętego na margines - cytował Prymas Polski słowa papieża.

Abp Kowalczyk życzył nowemu metropolicie katowickiemu by papieskie słowa były dla niego programem w posłudze słowa i sakramentu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: Kościół to nie partia polityczna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.