Prymas Polski składa rodakom życzenia

Prymas Polski składa rodakom życzenia
(fot. prymaspolski.pl)
KAI / psd

Pokornego zapatrzenia się w tajemnicę żłóbka i odpowiedzialności za los własny i los Ojczyzny życzy rodakom z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku prymas Polski abp Józef Kowalczyk. "Przyjmijcie Chrystusa do Waszych domów i otwórzcie się na błogosławieństwo, które On przynosi" - przekonuje Prymas. Wyraża też ubolewanie z powodu obniżenia poziomu kultury politycznej w naszym kraju.

W liście skierowanym do wiernych z archidiecezji gnieźnieńskiej i wszystkich ludzi dobrej woli abp Kowalczyk przypomina, że w polskiej tradycji święta Bożego Narodzenia przeżywane są w wyjątkowej rodzinnej atmosferze. "Wigilijny stół gromadzi wokół Nowonarodzonego całe pokolenia Polek i Polaków, którzy zachowując tradycje ojców w geście pojednania przełamują się białym opłatkiem, by następnie z radosnym sercem uczestniczyć w uroczystej Pasterce" - pisze abp Kowalczyk.

Metropolita gnieźnieński zwraca także uwagę na znaczenie i rolę rodziny w życiu człowieka. Przypomina za bł. Janem Pawłem II, że: "pośród wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć".

DEON.PL POLECA

"W kontekście tych słów szczególnie niepokoi fakt, że dziś w Polsce tak łatwo atakuje się i ośmiesza rodzinę i tradycyjne wartości, na których jest zbudowana. Niech zatem tajemnica narodzenia Chrystusa w ludzkiej rodzinie, stanie się dla nas wezwaniem do uznania jej wyjątkowego znaczenia" - apeluje abp Kowalczyk.

Prymas Polski podsumowuje także mijający rok. Do najważniejszych wydarzeń zalicza beatyfikację papieża Jana Pawła II, a wymiarze diecezjalnym rocznice związane z osobą Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Ważnym, a niedocenionym wydarzeniem były także - zdaniem Prymasa - Światowe Dni Młodzieży w Madrycie.

W wymiarze społecznym i politycznym abp Kowalczyk wymienia prezydencję Polski w Radzie UE oraz wybory parlamentarne. Ubolewa nad niską frekwencją w tych ostatnich i zauważalnym obniżeniem poziomu kultury debaty politycznej, która - jak pisze - maskuje brak rzeczowych argumentów i pokazują, że ciągle jeszcze powinniśmy uczyć się korzystania z daru wolności i demokracji.

Treść listu Prymasa Polski

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia,
Drodzy Rodacy!

Z woli Opatrzności Bożej dane jest nam kolejny raz przeżywać radość wypływającą z tajemnicy zamieszkania Boga pośród ludzi. Na nowo doświadczamy prawdy słów Ewangelisty Jana: "Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" ( J 3,16 ).

W Polskiej tradycji Święta Bożego Narodzenia przeżywane są w wyjątkowej rodzinnej atmosferze. Wigilijny stół gromadzi wokół Nowonarodzonego całe pokolenia Polek i Polaków, którzy zachowując tradycje ojców w geście pojednania przełamują się białym opłatkiem, by następnie z radosnym sercem uczestniczyć w uroczystej Pasterce.

Jakże ważną jest rodzina silna Bogiem. Bł. Jan Paweł II wskazywał, że "Pośród wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem" (Jan Paweł II, List do rodzin Gratissimam sane, 2 lutego 1994r.). W kontekście tych słów Ojca Świętego, szczególnie niepokoi fakt, że dziś w Polsce tak łatwo atakuje się i ośmiesza rodzinę i tradycyjne wartości, na których jest zbudowana. Niech zatem tajemnica narodzenia Chrystusa w ludzkiej rodzinie, stanie się dla nas wezwaniem do uznania jej wyjątkowego znaczenia.

Siostry i Bracia w Chrystusie!

Kończący się Rok Pański 2011 skłania nas do podjęcia refleksji nad mijającym czasem bogatym w ważne dla Kościoła w Polsce i dla naszej umiłowanej Ojczyzny wydarzenia. Wkraczaliśmy w ten czas przywołując postać Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. To właśnie w minionym roku przeżywaliśmy 12 maja - 65. rocznicę jego konsekracji biskupiej, 28 maja - 30. rocznicę jego śmierci, i wreszcie 3 sierpnia - 110. rocznicę jego urodzin. Poprzez upamiętnienie tych wydarzeń pragnęliśmy przypomnieć sobie nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Ciągle jest ono aktualne i wyjątkowe, gdyż dotyka codziennych i ważnych spraw, które także w minionym roku przeżywała nasza Ojczyzna i Kościół w Polsce. Jego głos wzywający do wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, nie przestaje być ważny także u progu Nowego Roku Pańskiego 2012. Niesie on ze sobą radość i nadzieją, tak jak w Boże Narodzenie 1956 roku, gdy Prymas Wyszyński wołał: "Niechże w Boże Narodzenie każde szlachetne uczucie ludzkie, każde drgnienie woli, każda myśl zamienia się w błogosławione czyny, które mają w miłość obrócić całe nasze życie w ojczystej ziemi. Tej odmiany radosnej, we wszystkich sercach, w każdej rodzinie, w całej Polsce, życzę Wam - przy opłatku wigilijnym". (Gniezno - Warszawa, Wigilia Bożego Narodzenia 1956 r.).

Mijający rok to także czas naszego oczekiwania, a następnie świętowania beatyfikacji Sługi Bożego, papieża Jana Pawła II. To właśnie 1 maja nasze serca ponownie mocniej zabiły gdy papież Benedykt XVI zwracając się do Polaków powiedział: "Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności." (Homilia Benedykta XVI podczas beatyfikacji Jana Pawła II, 1 maja 2011r.). Tym bardziej teraz, gdy możemy wzywać wstawiennictwa bł. Jana Pawła II, nie wolno nam zapomnieć o jego słowach wypowiedzianych w Bożonarodzeniowym Orędziu 2002 r. "To miłość Ojca, który posłał Jednorodzonego Syna na świat, aby ofiarował nam dar swojego życia, Miłość "Boga z nami", Emmanuela, który przyszedł na świat, aby umrzeć na Krzyżu. W zimnej stajni, pogrążonej w ciszy, dziewicza Matka, z sercem pełnym przeczuć, już dziś przeżywa bolesny dramat Kalwarii. To będzie wstrząsająca walka pomiędzy światłem i ciemnością, pomiędzy śmiercią i życiem, nienawiścią i miłością. Książę pokoju, narodzony dziś w Betlejem, odda na Golgocie swoje życie aby na świecie zapanowała miłość." (Jan Paweł II, Urbi et Orbi 2002 r.). Tylko postawa głęboko chrześcijańska, oparta na Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii oraz na świadectwie miłości i życia chrześcijańskiego, może dać odpór siłom zła, które coraz odważniej działają w dzisiejszym świecie. Dlatego czas, który jest przed nami, staje się dla nas darem i zadaniem.

Niedocenionym wydarzeniem mijającego roku były Światowe Dni Młodzieży w Madrycie, przeżywane pod hasłem "Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze". Zgromadziły one rzesze młodych chrześcijan, którzy zachęceni przez papieża Benedykta XVI na nowo odkryli dar przyjaźni z Jezusem, z której zrodziło się pragnienie dawania świadectwa wiary w najróżniejszych środowiskach, nawet tam, gdzie się ją odrzuca lub gdzie panuje obojętność. Młodzi ludzi zrozumieli, że nie można spotkać Pana i nie ukazywać Go innym. Nie zatrzymali Go zatem dla siebie lecz przekazali innym radość swojej wiary.

Również w wymiarze życia społecznego i politycznego mijający rok niósł ze sobą istotne wydarzenia. Niewątpliwie jednym z nich było objęcie przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Nasz wielki Rodak, bł. Jan Paweł II, często przypominał, że budowanie wspólnoty europejskiej państw, ludów i narodów, zróżnicowanych etnicznie, kulturowo i językowo, to wielkie zadanie. Może ono zaistnieć na stałe nie na fundamencie wspólnej ekonomii i uzgodnionej polityki zagranicznej, ale głównie na wspólnocie ducha, na wspólnych wartościach, które stanowią trwały fundament tej europejskiej budowli.

W październiku mijającego roku jako Naród kolejny raz wybraliśmy naszych przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Wyrażam ubolewanie, że prawie 52 procent ludzi uprawnionych do głosowania nie spełniło tego obywatelskiego obowiązku. A przecież o prawo do wolnych i demokratycznych wyborów zabiegały całe pokolenia naszych przodków. Tegoroczne wybory, zauważalne obniżenie poziomu kultury debaty politycznej, która maskuje brak rzeczowych argumentów, pokazują, że ciągle jeszcze powinniśmy uczyć się korzystania z daru wolności i demokracji.

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia, Drodzy Rodacy! Życzę Wam z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego i Nowego Roku Pańskiego 2012 pokornego zapatrzenia się w tajemnicę żłóbka oraz odpowiedzialności za los własny i los naszej Ojczyzny. Przyjmijcie Chrystusa do Waszych domów i otwórzcie się na błogosławieństwo, które On przynosi. Tylko bowiem w ten sposób Wasze serca i domy opromienione zostaną miłością i pokojem, a Waszej zmęczonej odwadze przybędzie mocy Bożych, czego Wam z całego serca życzę obejmując moją szczerą modlitwą.

† Józef Kowalczyk
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski składa rodakom życzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.