Prymas Polski laureatem nagrody KIK "PONTIFICI - Budowniczemu Mostów"

Prymas Polski laureatem nagrody KIK "PONTIFICI - Budowniczemu Mostów"
(fot. Katolicka Agencja Informacyjna / youtube.com)
PAP / pk

Prymas Polski abp Wojciech Polak został laureatem nagrody "PONTIFICI - Budowniczemu Mostów". Przyznaje ją co roku Klub Inteligencji Katolickiej osobie, która "całym swoim życiem ukazuje wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich".

Jak podkreśliła w laudacji Marta Titaniec, kierowniczka działu projektów zagranicznych Caritas Polska, sekretarz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i członkini KIK, abp Polak "chce Kościoła misyjnego, bardziej wychodzącego do ludzi, niż oczekującego, aż sami przyjdą".

DEON.PL POLECA

Przypomniała, że laureat, definiując rolę prymasa, mówi, że jego głos musi być "jednoczący" i powinien "ukazywać fundamenty, których nie wolno pomijać: dobro wspólne narodu, praworządność, zdolność do współpracy i przekraczanie partykularnego myślenia partyjnego". "Jego wielką troską jest nasza postawa wobec uchodźców. Mówi: 'Nie wolno powiedzieć, że uchodźcy to nie nasz problem'. Dramatycznie pyta, czy żyjemy jak Jezus, który wychodził do biednych, ubogich i odtrąconych" - zaznaczyła Titaniec.

Wojciech Polak urodził się 19 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. 8 kwietnia 2003 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, a w 2014 r. papież Franciszek - arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim prymasem Polski.

Wraz z prezydium episkopatu Polski w 2011 r. brał udział w rozmowach z przedstawicielami Kościoła Prawosławnego Rosji, których rezultatem było podpisanie przez abp. Józefa Michalika i patriarchę Cyryla w 2012 r. Wspólnego Przesłania o Pojednaniu Narodów Rosji i Polski.

W latach 2011-2014 był sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski. Zajął wtedy jednoznaczne stanowisko w sprawie pedofilii. W czasie jego kadencji został powołany koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP.

W Kostrzynie nad Odrą głosił katechezy na Przystanku Jezus. Wiele razy brał udział w spotkaniach młodych nad Lednicą i w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Laureat otrzymał statuetkę autorstwa Magdaleny Schmidt-Góry. Na jej odwrocie widnieje motto nagrody, którym jest cytat z Księgi Rodzaju, napisany po hebrajsku, w grece, po łacinie i po polsku: "Nie wiem. Czy ja jestem opiekunem mojego brata?".

Dotychczas laureatami nagrody - wręczanej w rocznicę powołania KIK - zostali prof. Andrzej Zoll, abp Henryk Muszyński, Krzysztof Czyżewski, prof. Krzysztof Zanussi, Danuta Baszkowska i s. Rafaela - Urszula Nałęcz FSK, bp Zdzisław Tranda, dr Helena Pyz, ks. dr Jan Kaczkowski, o. Ludwik Wiśniewski OP i ks. prof. Tomáš Halik.

KIK powstał 24 października 1956 r. na fali październikowej odwilży, jako stowarzyszenie katolików świeckich, chcących się angażować w życie społeczne i rozwijać swoją wiarę. Jego pierwszym prezesem był Jerzy Zawieyski. Obecnie w KIK działa 16 sekcji tematycznych, do organizacji należy ponad 1,7 tys. członków. W ciągu roku ponad 100 wolontariuszy organizuje cykliczne spotkania oraz ok. 40-45 obozów dla prawie 600 dzieci i młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski laureatem nagrody KIK "PONTIFICI - Budowniczemu Mostów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.