Prymas Polski: naszą odpowiedzią na ataki nie może być krzyk, ale modlitwa

Prymas Polski: naszą odpowiedzią na ataki nie może być krzyk, ale modlitwa
(fot. prymaspolski.pl)
KAI / pk

Wobec różnych prób ataków na rodzinę, wobec prób kontestowania rodziny, odtrącania prawdy o niej, naszą odpowiedzią nie może być wykrzykiwanie złości i poniżanie innych, ale modlitwa - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak na zakończenie Drogi Krzyżowej, która w Wielką Środę przeszła ulicami Gniezna.

Tegoroczne rozważania przygotowała gnieźnieńska parafia pw. bł. Jolenty. Nawiązywały one do zjednoczenia z cierpiącym Chrystusem w kontekście życia małżeńskiego i rodzinnego. Mieszkańcy Gniezna szli za krzyżem modląc się i prosząc - jak mówił na zakończenie nabożeństwa Prymas - w intencji rodziny, która jest: "fundamentem, na którym budujemy nie tylko naszą osobistą przyszłość, ale także przyszłość Kościoła i Ojczyzny".

"Wobec różnych prób ataków na rodzinę, wobec prób kontestowania rodziny, odtrącania tego, co jest prawdą o rodzinie, także - jak to niekiedy ma miejsce także pośród nas - właśnie naszą, ludzi wierzących odpowiedzią musi być modlitwa pod krzyżem Chrystusa" - mówił Prymas Polski.

Metropolita gnieźnieński wskazał też, co odpowiedzią człowieka wierzącego nie powinno być.

DEON.PL POLECA

"Nie jest odpowiedzią wykrzykiwanie naszej złości, nie jest nią poniżanie innych. Naszą odpowiedzią jest wspólna modlitwa pod krzyżem Chrystusa, bo to Bóg jest tym, który ma moc odmieniać ludzkie serca. Bóg ma moc człowieka nawracać. To Bóg jest tym, który ma moc człowieka wydobywać także z tego, co jest błędem, co jest przewrotnością, co jest wymierzone przeciw życiu rodzinnemu i małżeńskiemu. Dlatego dobrze, że dziś razem w tej modlitwie jednoczymy nasze serca. Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy, kto się modli, kto staje pod Krzyżem Chrystusa" - podkreślił abp Polak.

Gnieźnieńska Droga Krzyżowa rozpoczęła się tradycyjnie wieczorem przy kościele garnizonowym. Za krzyżem niesionym na zmianę przez kobiety, mężczyzn, księży, kleryków, siostry zakonne i młodzież podążali wraz z abp. Wojciechem Polakiem kanonicy Kapituły Prymasowskiej, gnieźnieńscy proboszczowie i kapłani, alumni i profesorowie gnieźnieńskiego seminarium duchownego, siostry zakonne oraz mieszkańcy Gniezna. Obecny był także abp senior Józef Kowalczyk.

Na zakończenie przy katedrze gnieźnieńskiej, po krótkim słowie, Prymas Polski zaśpiewał z wszystkimi Apel Jasnogórski i odmówił modlitwę "Pod Twoją obronę" oraz udzielił uczestnikom nabożeństwa wraz z abp. Kowalczykiem błogosławieństwa. Życzył też mieszkańcom Gniezna duchowego przeżycia Triduum Paschalnego oraz błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: naszą odpowiedzią na ataki nie może być krzyk, ale modlitwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.