Prymas Polski słowami kard. Glempa: nawrócenie musi sięgnąć najpierw nas samych

(fot. episkopat.pl)
KAI / jb

„Do wiary i nawrócenia dojrzewa się doświadczając własnych słabości i cierpliwie z nich się podnosząc” – mówił w niedzielę 24 stycznia abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński modlił się w Inowrocławiu za śp. kard. Józefa Glempa w 8. rocznicę śmierci prymasa.

- Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Są to pierwsze słowa Pana Jezusa, które święty Marek zapisał w swojej Ewangelii. Z tym podstawowym wezwaniem – podkreślił w homilii abp Polak – Jezus zwraca się dziś także do nas.

„Bóg pragnie bowiem naszych serc i naszej miłości” – przypomniał Prymas.

DEON.PL POLECA

„Dlatego – cytował dalej słowa kard. Glempa – nawrócenie musi przede wszystkim sięgnąć nas samych. To jest siłą Kościoła. Dopiero z takim sercem, z takim nawróceniem, możemy iść z miłością i w miłości nawracać innych ludzi; ludzi zagniewanych, rozdrażnionych, kłótliwych, potrzebujących ogromnie tej miłości”.

Prymas zaznaczył jednocześnie, że do nawrócenia i wiary dojrzewa się „doświadczając własnych słabości i cierpliwie z nich się podnosząc”, jak uczniowie, którym Jezus nieraz wyrzucał brak wiary i których przestrzegał, że ich droga za Nim prowadzi na krzyż. Oni również w tej drodze dojrzewali, boleśnie przeżywając swoje nawrócenia.

Wiara bowiem – jak powtórzył raz jeszcze za kard. Glempem abp Polak – to coś więcej niż przyswojona cnota. Wiara jest przebywaniem Boga w człowieku, jest ciągłym naszym zezwalaniem na przebywanie Jego miłości w nas. Jest darem Bożym, czyli łaską, ale jest jednocześnie aktem ludzkiej wolnej woli, bo ofiarującego swą przyjaźń Boga można przyjąć lub nie.

„On też w tym dojrzewał” – stwierdził abp Prymas.

„Nie obcy był mu lęk wspomnianego dziś w pierwszym czytaniu proroka Jonasza. Na placu Teatralnym w Warszawie podczas pamiętnej Mszy świętej sprawowanej z okazji obchodów Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa łamiącym się głosem wyznawał: Ja także doświadczyłem lęku. Bałem się rozlewu krwi w czasie stanu wojennego, wiedząc, jak wielkie jest oburzenie ludu. Pozostaje na moim sumieniu ciężar, że nie zdołałem ocalić życia księdza Jerzego Popiełuszki, mimo wysiłków podejmowanych w tym kierunku. Niech mi to Bóg przebaczy, może taka była Jego święta wola” – cytował Prymas.

„Ale kard. Glemp – mówił dalej – jak biblijny Jonasz, widząc owoce swego trudu i pracy, w swojej ostatniej homilii jako urzędujący Prymas Polski, dziękował Bogu nie tylko za rozpoczęte tutaj życie łaski w Chrystusie, ale i za pasmo pomnażanych w ciągu całego życia łask. Świat Prymasa Glempa był oświetlony wiarą”.

Msza św. sprawowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, gdzie w 1929 roku kard. Józef Glemp został ochrzczony. Eucharystię koncelebrował dziekan i proboszcz parafii ks. kan. Leszek Kaczmarek. Transmisja Mszy św. dostępna jest na www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl

Kard. Józef Glemp urodził się 18 grudnia 1929 roku w Inowrocławiu i tego samego dnia w miejscowym kościele Zwiastowania NMP został ochrzczony. Lata dziecięce i młodość spędził w pobliskim Rycerzewku. W Inowrocławiu ukończył liceum, a w Gnieźnie seminarium duchowne. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk biskupa Franciszka Jedwabskiego, sufragana poznańskiego, który udzielił ich w zastępstwie internowanego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego. Nominację na arcybiskupa warszawskiego i gnieźnieńskiego prymasa Polski otrzymał 7 lipca 1981 roku, w 1,5 miesiąca po śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego. Rządy w obu archidiecezjach kanonicznie objął 9 lipca tegoż roku, a uroczyste ingresy odbył: 13 września do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie i 24 września do archikatedry warszawskiej.

Kard. Józef Glemp był arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim w latach 1981-1992. Jednocześnie sprawował urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego, obie archidiecezje były bowiem do 25 marca 1992 połączone unią personalną. Po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce w 1992 i rozłączeniu obu archidiecezji zachował godność prymasa Polski do 2009 roku jako kustosz relikwii św. Wojciecha. Na mocy decyzji Benedykta XVI tytuł prymasa Polski wrócił do arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w grudniu 2009 roku, gdy kard. Glemp skończył 80 lat. Otrzymał go ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński. Śp. kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 roku. 28 stycznia po Mszy św. pogrzebowej w archikatedrze warszawskiej został pochowany w znajdującej się w świątyni krypcie arcybiskupów warszawskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski słowami kard. Glempa: nawrócenie musi sięgnąć najpierw nas samych
Komentarze (1)
SS
~szczesliwy stary juz Slazak poza Polska
25 stycznia 2021, 12:32
Zacznijcie przepraszac za Magdalenke, zacznijcie przepraszac za grzechy sodomii, przepraszajcie za zdrade Jezusa Chrystusa, za obrazanie Matki Boskiej, przepraszajcie za grzech milczenia, za grzech zaniechania. Macie biskupi za co Boga przepraszac. Przeproscie owieczki za to ze byliscie pastuchami a nie pasterzami.