Prymas Polski spotkał się z delegatami ds. ochrony dzieci i młodzieży

Prymas Polski spotkał się z delegatami ds. ochrony dzieci i młodzieży
Prymas Polski abp Wojciech Polak (fot. Episkopat News)
KAI/dm

Prymas Polski abp Wojciech Polak spotkał się w poniedziałek 16 maja z diecezjalnymi i zakonnymi delegatami ds. ochrony dzieci i młodzieży, którzy od niedzieli uczestniczą w Gnieźnie w szkoleniu - pierwszym po pandemii odbywającym się stacjonarnie.

Do Gniezna przyjechało około 50 księży i zakonników z całej Polski - obecne są również osoby świeckie pracujące w zespołach powołanych ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Spotkanie ma charakter warsztatu szkoleniowo-integracyjnego i koncentruje się wokół trzech tematów: pierwszego kontaktu z osobami poszkodowanymi, recepcji zmian w prawodawstwie kościelnym i państwowym oraz współpracy delegata, duszpasterza ofiar i kuratora duchownych oskarżonych/skazanych.

Na potrzebę bliskiego i bezpośredniego współdziałania powyższej triady, a także współpracy z Fundacją św. Józefa czy Biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, wskazał podczas poniedziałkowego spotkania z delegatami abp Wojciech Polak. Jak przyznał, stworzenie optymalnych warunków do podjęcia i zacieśniania tej współpracy należy do biskupa i przełożonych zakonnych. Celem - jak mówił - jest nie tylko efektywność i skuteczność działań, ale przede wszystkim dobro skrzywdzonych i nie pogłębianie ich traum.

- Często jesteście pierwszą twarzą Kościoła, jaką te osoby widzą niekiedy po bardzo wielu latach - mówił prymas. - To odpowiedzialne i trudne zadanie. Wymaga nie tylko kompetencji i wiedzy, ale dużej delikatności i empatii - stwierdził przyznając, że materia z jaką mierzą się delegaci jest również dla nich samych wyczerpująca i obciążająca stąd potrzeba wsparcia, zaufania, dzielenia obowiązków i współdziałania z osobami powołanymi do pracy w tym samym obszarze.

Prymas wspomniał również o nowelizacji wytycznych, które po latach funkcjonowania systemu ochrony wymagają aktualizacji, a także o działaniach Kościoła w zakresie ochrony i pomocy Ukraińcom. Był też czas na dyskusję i głosy ze strony uczestników szkolenia.

Przed spotkaniem z abp. Wojciechem Polakiem delegaci wysłuchali trzygodzinnego wykładu dr Ewy Kusz z Centrum Ochrony Dziecka, która mówiła o wrażliwości i umiejętności przyjmowania i słuchania osób, które doświadczyły wykorzystania seksualnego. Jak tłumaczy ks. dr Wojciech Rzeszowski, dyrektor goszczącego delegatów Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, temat ten jest aktualny na każdym etapie pracy delegata, szczególnie ważny jest jednak dla tych, którzy dopiero podejmują swoje obowiązki, a takich osób w gronie uczestników szkolenia nie brakuje.

Część popołudniowa poświęcona była prawnym aspektom posługi delegata. Ks. Jan Dohnalik zreferował zmiany prawa kościelnego i państwowego w zakresie problematyki wykorzystania seksualnego osób małoletnich i bezbronnych w ostatnich latach, a ks. dr Adam Kałduński omówił szczegóły przyjęcia zawiadomienia od osoby pokrzywdzonej i późniejsze wykorzystanie protokołu z pierwszego spotkania.

We wtorek 17 maja, w ostatni dzień szkolenia, podjęty zostanie temat współpracy z Fundacją św. Józefa i Biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, które reprezentują Marta Titaniec i ks. Piotr Studnicki. Będzie również mowa o aktualnych potrzebach i wyzwaniach w posłudze delegatów m.in. o tworzeniu regionalnych grup superwizyjnych czy przydatnych szkoleniach. Obecny na spotkaniu w Gnieźnie o. Adam Żak poprowadzi również panel dyskusyjny nt. współpracy na linii delegat-duszpasterz-kurator.

Pytany przez KAI o ocenę kościelnego systemu prewencji i reagowania na przestępstwa seksualne, koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przyznaje, że działa on coraz sprawniej.

- Fakt, iż Kościół wciąż poszerza i doskonali swoje działania, że nie został zatrzymany i pokonany przez to potworne zło, że wciąż jest w drodze - myślę, że to można uznać za sukces - przyznaje o. Żak.

Szkolenie odbywa się pod patronatem Delegata KEP abp. Wojciecha Polaka, we współpracy z Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie oraz Fundacją Świętego Józefa KEP, przez którą jest również finansowane.

Delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży, powołani przez biskupów w diecezjach i przełożonych w zgromadzeniach zakonnych, stanowią główną strukturę stabilnego systemu zgłoszeń przypadków wykorzystania seksualnego w Kościele. Ich głównym zadaniem jest przyjmowanie osób zgłaszających krzywdę i uruchamianie przewidzianych prawem działań. Informacje o delegatach znajdują się w widocznym miejscu na stronach diecezjalnych i zakonnych. Pełna baza danych widnieje także na stronach zgloskrzywde.pl oraz ochrona.episkopat.pl.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Fedorowicz, Tomasz Mucha

Agresja: słowo jak pięść
Agresja, choć kojarzy się często z przemocą fizyczną, ma wiele obliczy. Doświadczą jej w wieloraki sposób bohaterowie filmu fabularnego. Ich historia rozgrywa się podczas popularnego, telewizyjnego talk-show.

8 minut teorii

Skomentuj artykuł

Prymas Polski spotkał się z delegatami ds. ochrony dzieci i młodzieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.