Prymas Polski w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej: to Bóg jest Panem historii

Prymas Polski w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej: to Bóg jest Panem historii
(fot. prymaspolski.pl)
KAI / ms

- Duchowa walka o wolność wymaga dziś tego samego zaangażowania i heroizmu, tej samej gotowości do ofiary i tej samej siły oporu jak te, dzięki którym nasi ojcowie ocalili Europę - przypomniał słowa Jana Pawła II abp Wojciech Polak.

Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu w Wiedniu z okazji 335 r. Odsieczy Wiedeńskiej i 35. rocznicy obecności w tym miejscu św. Jana Pawła II.

 

"Bóg historii, ludzi i narodów"

- Dziękujemy Bogu za Jego Opatrzność, za to, że jest naprawdę Bogiem historii, ludzi i narodów, ale i za wielkie dzieła, jakich Bóg dokonuje w ludziach i poprzez ludzi. On bowiem nie tylko uczy nas męstwa wobec napotykanych zagrożeń, ale również daje nam nadzieję i konieczną odwagę do podejmowania codziennych wyzwań, przed którymi wszyscy przecież każdego dnia stajemy - mówił w homilii abp Polak, nawiązując do słów wypowiedzianych 35. lat temu przez św. Jana Pawła II.

Metropolita gnieźnieński przypomniał też refleksje Papieża - Polaka, by na czasy minione patrzeć w duchu tych czasów a nie z perspektywy naszej epoki. Wyjaśnił, że trzeba wystrzegać się zarówno triumfalizmu jak i potępienia, choć należy pamiętać, że wojna toczona w 1683 r., jak każda wojna, pełna była zbrodni i okrucieństw popełnianych nie tylko przez hordy tureckie ale również armię cesarską i jej sprzymierzeńców.

 

Umieć wykorzystywać szanse

- Nie jesteśmy tu jednak po to, by oceniać naszych przodków. Jesteśmy po to, by dziękować za ówczesne ocalenie Europy i by uczyć się wykorzystywać każdą szansę duchowego zbliżenia do innych i służby innym - mówił Prymas.

DEON.PL POLECA

Nawoływał też do wyjścia z duchowego zamknięcia, przełamywania nieufności i podejrzliwości, barier uprzedzeń i przesądów wobec bliźnich - po to, by budować przyszłość bardziej Bożą i bardziej ludzką.

Bitwa zwana Odsieczą Wiedeńską stoczona została 12 września 1683 r. pod Wiedniem między wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem polskiego króla Jana Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Bitwa zakończona klęską Osmanów była przełomowym wydarzeniem, po którym Turcja przestała stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej: to Bóg jest Panem historii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.