Prymas Polski wzywa wszystkich chrześcijan do wspólnej modlitwy

Prymas Polski wzywa wszystkich chrześcijan do wspólnej modlitwy
(fot. By J. Andrzejewski [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
3 lata temu
KAI / kk

"W różnorodności darów i charyzmatów chrześcijanie mogą stanowić jedno, jeszcze nie razem, ale w pragnieniu, w dążeniu ku jedności"- mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak zachęcając do modlitwy, do spotkania i podejmowania ekumenicznych dzieł, szczególnie charytatywnych.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) odbywa się pod hasłem "Prawica Twoja wsławiła się mocą" (Wj 15,6). Słowa te pochodzą z Pieśni Mojżesza (Wj 15,1-21), będącej podstawowym tekstem biblijnym dedykowanym tym kilku ekumenicznym dniom.

Co wydarzy się ważnego w Kościele w 2018? Odpowiada Prymas Polski >>

"Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan wzywa nas wszystkich do modlitwy, do spotkania, do otwarcia naszych serc jeden na drugiego. Mamy ciągle w uszach wezwanie Chrystusa «abyście byli jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał». W różnorodności darów i charyzmatów chrześcijanie mogą stanowić jedno, jeszcze nie razem, ale w pragnieniu, w dążeniu ku jedności - byśmy mogli razem słuchać Bożego słowa, razem dzielić doświadczenie wiary, razem też pomagać naszym siostrom i braciom, którzy są w potrzebie. Niech ten tydzień staje się dla nas okazją do wspólnej modlitwy, do spotkania, do podejmowania różnych dzieł, także dla dobra drugiego człowieka. Niech świadectwo naszej wzajemnej miłości staje się drogą ku jedności" - zachęca Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Prymas Polski na spotkaniu z mieszkańcami schronisk dla osób bezdomnych >>

Hasłu przewodniemu tygodnia towarzyszy każdego dnia inny cytat. Począwszy od czwartku są to słowa: "Będziesz miłował przybysza, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej"; "Już nie niewolnik, lecz umiłowany brat"; i dalej "Twoje ciało jest świątynią Ducha Świętego"; "Nadzieja i uzdrowienie"; "Słuchaj krzyku mojego ludu z dalekiej ziemi!"; "Zważajmy na dobro bliźnich"; "Budowanie rodziny w domu i w Kościele"; "Zgromadzi rozproszonych (…) z czterech stron świata".

Inicjatywa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan sięga przełomu XIX i XX wieku. To doroczne święto ekumenizmu, podczas którego, obok modlitwy odbywają się spotkania, konferencje, koncerty i inne podobne wydarzenia o charakterze ekumenicznym. Tydzień organizowany jest zawsze między 18 stycznia, kiedy obchodzone było kiedyś święto katedry św. Piotra a 25 stycznia, kiedy obchodzone jest święto nawrócenia św. Pawła. W tym roku nabożeństwo centralne odbędzie się w niedzielę 21 stycznia w prawosławnej cerkwi Świętej Trójcy w Siedlcach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski wzywa wszystkich chrześcijan do wspólnej modlitwy
Komentarze (3)
P
Piotr
20 stycznia 2018, 22:27
Warto wesprzeć naszych biskupów, by opracowywana właśnie polska interpretacja adhortacji Amoris Laetitia była zgodna z katolickim nauczaniem o małżeństwie, rodzinie i sakramencie Eucharystii, szczególnie, że w niektórych krajach wprowadzono w życie rewolucyjne rozwiązania, niezgodne z wielowiekową praktyką i nauką Kościoła. Wesprzyj inicjatywę Polonia Semper Fidelis i podpisz petycję skierowaną do polskich biskupów na ręce przewodniczącego KEP arcybiskupa Stanisława Gądeckiego: http://poloniasemperfidelis.pl/?ka=004601 Więcej o akcji na stronie: http://www.pch24.pl/to-obowiazek-swiadomego-katolika--profesor-bartyzel-o-wsparciu-akcji-polonia-semper-fidelis,57703,i.html
19 stycznia 2018, 12:50
Wspólna modlitwa kogo z kim i po co?  Wspólnie modlą się ci którzy wierzą w to samo. Jak ktoś wierzy w bożków to wspólnie modli się do bożków, jak ktoś wierzy w Boga to wspólnie modli się do Boga. To proste. Nie ma nic wspólnego Chrystus z Balialem, a wierzący nie ma działu z niewierzącym. Ktoś kto wierzy w Chrystusa jest członkiem jego Ciała. W jednym tylko Kościele, którego głową jest Chrystus. Tak strasznie silne propagowanie ekumenizmu ma jakiś cel, ale tym celem nie jest na pewno dobro Kościoła Chrystusowego. Wystarczy tylko popatrzeć kto tak prze do ekumenii ...
19 stycznia 2018, 13:15
Cytuję: Międzyreligijne spotkanie, współorganizowane przez KEP oraz Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów, będzie przede wszystkim okazją do ekumenicznej modlitwy i lektury fragmentów świętych ksiąg: Biblii i Koranu." Chrześcijanie i parachrześcijanie używaja podobnych słów do określenia tego w co wierzą. Nie wierzą w tego samego Boga czy Jezusa, ale słowa czasami mają zbliżone znaczenie. Wmawianie jednak, że można modlić się wspólnie z muzułmanami to osiągnięcie przez myśl katolicką takiego poziomu bluźnierstwa jakiego chyba nigdy nie było.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski wzywa wszystkich chrześcijan do wspólnej modlitwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.