Prymas: przeżyjmy Wielki Post na kolanach
O wielkiej sile modlitwy, porządkującej mocy postu i błogosławieństwie jałmużny mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak w filmie opublikowanym na kanale YouTube i stronie internetowej archidiecezji gnieźnieńskiej. "Chciejmy przeżyć czas Wielkiego Postu na kolanach przed Bogiem" - zachęca Prymas.
Metropolita gnieźnieński przypomina, że Wielki Post jest czasem nawrócenia. Nawrócenie zaś jest darem i łaską. - Mamy pozwolić ogarnąć się tej łasce, mamy pozwolić nawrócić się Bogu, otworzyć się na Jezusa i razem z Nim przeżyć ten dar naszej wewnętrznej przemiany. Ta przemiana musi ujawniać się w naszym życiu i postępowaniu, niejako z serca ma przechodzić do naszych uczynków - mówi abp Wojciech Polak.
Wskazuje też na trzy wielkopostne praktyki, które w tej przemianie mają nam pomóc - modlitwę, post i jałmużnę. Pierwsza - jak przypomina za papieżem Franciszkiem metropolita gnieźnieński - ma być zanoszona w zjednoczeniu z całym Kościołem. Mamy modlić się nie tylko we własnych intencjach, ale polecać sprawy całej wspólnoty Kościoła podkreśla Prymas.
- W Wielkim Poście słyszymy to wezwanie: proście, a otrzymacie, szukajcie a znajdziecie, kołaczcie, a otworzą wam. To wezwanie do cierpliwej, ufnej, gorliwej modlitwy. Chciejmy tak przeżyć czas Wielkiego Postu, na kolanach przed Bogiem - zachęca abp Wojciech Polak.
W odniesieniu do praktyki postu Prymas zauważa, że trzeba siebie zapytać czego i dlaczego mamy się wyrzec. W czym mamy się ograniczyć? Często - jak mówi - jest to coś, co jest obiektywnie dobre, ale może człowieka uwięzić w nim samym. Może bardziej niż postu od pokarmu potrzeba nam postu oczu, postu serca, postu od uzależnienia od drugiego człowieka.
- Przeżywając dar postu zastanówmy się na tym, czy bardziej ufamy Panu Bogu, czy sobie - prosi abp Polak.
Mówiąc o trzeciej praktyce wielkopostnej - uczynkach miłosierdzia Prymas wskazuje za papieżem Franciszkiem na potrzebę spotkania z tym, komu pomagamy. Przyznaje, że wobec codziennych obrazów cierpienia, którymi jesteśmy wręcz epatowani, rodzi się w sercu człowieka poczucie bezradności, któremu jednak nie wolno ulegać.
- Nie blokujmy naszej hojności, otwarcia naszego serca. Mamy być wyspami miłosierdzia na morzu obojętności. Starajmy się więc przychodzić z pomocą konkretnemu człowiekowi będącemu w potrzebie. Miejmy oczy i serca otwarte. Biednych naprawdę pośród nas nie brakuje - podkreśla Prymas Polski.
Na koniec zachęca do dobrego wykorzystania czasu Wielkiego Postu, do uczestnictwa w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, a przede wszystkim do duchowego przeżycia Triduum Paschalnego - serca naszej wiary.
- Niech cały nasz wielkopostny wysiłek zmierza właśnie ku temu. To czas przygotowania na przeżycie radosne, pełne ufności, wdzięczności, miłości Świąt Paschalnych - mówi na koniec Prymas Polski.
Film obejrzeć można na stronach www.archidiecezja.pl www.prymaspolski.pl i na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.
Skomentuj artykuł