"Prymas Wyszyński. Drogi pamięci" - nagrodzeni

"Prymas Wyszyński. Drogi pamięci" - nagrodzeni
Finał konkursu "Prymas Wyszyński. Drogi pamięci", zorganizowanego przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (fot. PAP / Grzegorz Jakubowski)
KAI / wm

Konkurs "Prymas Wyszyński. Drogi pamięci" poświęcony popularyzacji osoby Prymasa Tysiąclecia wśród uczniów gimnazjów i liceów rozstrzygnięto 20 grudnia podczas uroczystej gali w siedzibie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Edukacyjny konkurs zorganizowało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w związku ze zbliżającą się 30. rocznicą śmierci Prymasa Tysiąclecia. Konkurs miał na celu rozpowszechnienie wśród młodych ludzi wiedzy o kard. Wyszyńskim.

Uczniowie, pod opieką nauczyciela, mieli za zadanie znaleźć i zbadać w swoich miejscowościach historyczne materiały źródłowe, m.in. miejskie, parafialne i prywatne archiwalia, stare fotografie lub inne pamiątki. Młodzi badacze mogli też przeprowadzić wywiady z osobami, które pamiętają kard. Wyszyńskiego lub lokalne wydarzenia bezpośrednio z nim związane. Prace miały odpowiedzieć na pytanie: jak Prymas Wyszyński został zapamiętany w lokalnym środowisku?

Zwycięzców wyłoniono w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów gimnazjów i liceów. Ich prace oceniało jury złożone z historyków i dydaktyków.

Pierwszą nagrodę w kategorii gimnazjalnej zdobyli uczniowie Gimnazjum Nr 77 im. Ignacego Domeyki w Warszawie. Mikołaj Grabowski, Barbara Mąka, Agata Serwińska przeprowadzili m.in. rozmowę z Barbarą Dembińską z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz dziadkami uczniów - Kazimierzem Grabowskim i Elżbietą Korzeniewską, którzy poznali Prymasa Tysiąclecia.

Pierwsze miejsce w kategorii licealnej zdobyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie w składzie: Izabela Grabiec, Piotr Kwiatkowski za bardzo dobry poziom merytoryczny pracy. Uczniowie zarejestrowali m.in. wspomnienie miejscowego organisty oraz ks. prałata Stanisława Pisarka, nie stronili od podania ciekawostek i anegdot związanych z postacią kard. Wyszyńskiego. "Zebrany przez uczniów materiał posiada bibliografię, przypisy i podpisy pod zdjęcia, a więc znamiona prawdziwej pracy naukowej" - oceniła Katarzyna Zarychta z Muzeum, koordynator konkursu.

Drugie miejsce przyznano Gimnazjum im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, w kategorii licealnej nagrody nie przyznano.

Z kolei trzecie miejsce zdobyli uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia w Grójcu oraz Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Szymanowie.

Jury przyznało także wyróżnienia, którymi nagrodzono młodzież ze specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli oraz uczniów XXVIII Liceum Profilowanego w Warszawie.

Nagrody rzeczowe laureatom konkursu wręczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Prymas Wyszyński. Drogi pamięci" - nagrodzeni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.