Przebaczenie w rodzinie receptą na kryzys

Przebaczenie w rodzinie receptą na kryzys
(fot. deannster / flickr.com)
7 lat temu
KAI / slo

Potrzebne jest świadectwo rodzin, które wskazują drogi, w jaki sposób sobie nawzajem przebaczać i wzrastać w miłości - mówił bp Tadeusz Lityński. Biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, wieczorem 7 marca przewodniczył w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Tematem marcowego spotkania było: "Przebaczenie w rodzinie drogą owocnego przezwyciężania kryzysów". Konferencję nt. ratowania sakramentalnego małżeństwa wygłosił ks. Paweł Dubowik, kapłan diecezji opolskiej, administrator parafii św. Urbana w Gębinowie. Prelegent mówił o pomocy, jaką małżeństwom w kryzysie udziela Kościół na przykładzie doświadczenia Wspólnoty Trudnych Małżeństw "Sychar". Świadectwo o tym, jak Jezus ocalił małżeństwo i rodzinę dała rodzina z Kalisza. Julia i Sergiusz Urbaniakowie mający sześcioro dzieci opowiadali, w jaki sposób pokonują kryzysy. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.

Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp Tadeusza Lityńskiego. Wraz z biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup senior Stanisław Napierała i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz wielu kapłanów.

W homilii bp Lityński podkreślał, że miłość w rodzinie objawia się troską i odpowiedzialnością za bliskich, za ich moralne wybory, duchowe przeżycie, a także za materialny status. - Miłość w rodzinie jest owocna dla społeczeństwa, ponieważ życie rodzinne jest pierwszą i niezastąpioną szkołą wartości społecznych takich, jak poszanowanie, bezinteresowność, zaufanie, odpowiedzialność, solidarność, współpraca. Trzeba sobie jasno powiedzieć, kto osłabia miłość w rodzinie ostatecznie osłabia społeczeństwo - stwierdził bp Lityński.

Kaznodzieja zauważył, że w dzisiejszych czasach nie jest łatwo polskim rodzinom realizować swoje powołanie. - Wiele rodzin odczuwa ogromny lęk związany z utratą pracy. Wiele młodych rodzin przeżywa kryzys osłabienia wzajemnych więzi, który prowadzi często do ich całkowitego zerwania. Wiedzą o tym dobrze te rodziny, które są zdane na zarobkową pracę po kilkanaście godzin dziennie, a także w dni świąteczne, w delegacjach lub poza granicami naszej ojczyzny. Widzimy, jakie dramaty przeżywają dzieci w tych rodzinach, gdzie rodzice w atmosferze nieukrywanej wzajemnej niechęci, a czasami wręcz demonstrowanej nienawiści rozchodzą się, zrywają więź małżeńską - mówił hierarcha.

Wskazał, że na przeszkodzie realizacji miłości w rodzinie stoi nienawiść, doznana krzywda, brak zgody i przebaczenia. Stwierdził, że do dróg umożliwiających przebaczenie w rodzinie należy utrzymywanie stałej więzi z Bogiem przez modlitwę i życie sakramentalne, uczestnictwo w życiu Kościoła, troska o dialog, poszanowanie punktu widzenia drugiej osoby, gotowość do służby, cierpliwość, przebaczenie i prośba o przebaczenie. Zaznaczył, że modlitwa 'Ojcze nasz', odmawiana w codziennym pacierzu i podczas każdej Mszy św. ma szczególną wartość i moc kształtowania w nas postawy przebaczenia.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

Eucharystię uświetnił Chór św. Franciszka z parafii Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim pod dyrekcją Radosława Grzelaka.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak zachęcał do modlitwy w intencji konklawe i wyboru nowego papieża. - Wierzymy, że Kościół jest Chrystusowy i ten będzie papieżem, kogo Bóg przewidział i naznaczył. Chcemy łączyć się z całym Kościołem Powszechnym i modlić w tej intencji - zapewniał biskup kaliski.

O. Tadeusz Rydzyk prosił o modlitwę w intencji przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym, a także o wspieranie wszystkich mediów katolickich, które funkcjonują w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przebaczenie w rodzinie receptą na kryzys
Komentarze (2)
KJ
konferencja jest tutaj
8 marca 2013, 15:18
Całośc była transmitowana na żywo w TV Trwam i nadal jest do odsłuchania i zobaczenia na stronie RM ... [url]http://www.youtube.com/watch?v=nH8oI2QFPlU[/url]
E
effana
8 marca 2013, 14:40
Całośc była transmitowana na żywo w TV Trwam i nadal jest do odsłuchania i zobaczenia na stronie RM

Skomentuj artykuł

Przebaczenie w rodzinie receptą na kryzys
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.