Przeciwko agresji mediów wobec Kościoła

9 lat temu
KAI / ad

Niepokój z powodu narastających w niektórych mediach i w internecie "pomówień, agresji i wulgarności wobec Kościoła Katolickiego" wyraziła Rada Kapłańska Diecezji Włocławskiej. Podczas piątkowego spotkania Rady wyrażono też ubolewanie, iż niektórzy duchowni wypowiadając się w mediach prezentują "subiektywne interpretacje doktryny katolickiej".

Rada Kapłańska Diecezji Włocławskiej zauważa z niepokojem, iż niektóre osoby publiczne deklarujące się jako katolicy wypowiadają się w mediach na temat doktryny katolickiej w sposób co najmniej dystansujący się od niej. Analogiczne zjawisko jest zauważalne także w debatach parlamentarnych, co może przełożyć się na udział w stanowieniu praw niezgodnych z nauczaniem i sumieniem katolickim.

Niepokoją również medialne wypowiedzi tych duchownych, którzy prezentują  subiektywne interpretacje doktryny katolickiej, czy też – bez należytej roztropności – oceniają jednostkowe wydarzenia w Kościele. Do tych wszystkich osób zwracamy się z prośbą o  poszanowanie i umiłowanie prawdy, wierność nauczaniu Ewangelii i poczucie odpowiedzialności za wypowiadane słowa – i z przypomnieniem, iż sumienie katolickie nie dzieli się na oficjalne i prywatne. Duchownych zapraszanych do wypowiedzi w mediach prosimy o respektowanie zasad występowania w nich, określonych w normach Konferencji Episkopatu z dnia 9 marca 2005 r.

Rada Kapłańska Diecezji Włocławskiej ze smutkiem i niepokojem zauważając narastające w niektórych mediach, a zwłaszcza na forach internetowych, zjawisko pomówień, agresji i wulgarności wobec Kościoła Katolickiego, Ojca Świętego, duchowieństwa, naruszające nie tylko dobre obyczaje, ale i  podstawowe prawa człowieka, apeluje do wydawców i zarządzających sieciami internetowymi o cofnięcie swojego przyzwolenia na zamieszczanie takich treści.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przeciwko agresji mediów wobec Kościoła
Komentarze (4)
K
Kris
13 marca 2011, 12:45
Może nam się wydaje, że z racji zajmowanego stanowiska, wykształcenia, czy też dostępu do meidów mamy prawo wygłaszać swoje stanowisko jako jedynie słuszne, lub nawet pouczać innych. Brakuje nam umiaru i pokory. A w sprawach doktryny katolickiej może zacznijmy od systematycznej lektury Katechizmu Kościoła Katolickiego.
E
ewa
13 marca 2011, 11:25
Kościół to My! Kościół nie jest idealny i w tym świecie NIGDY nie będzie, bo składa się z grzesznych ludzi. Ale Kościół też jest Święty, bo jest w nim Chrystus. :)
Bogusław Płoszajczak
Bogusław Płoszajczak
13 marca 2011, 10:48
Gdyby nie "pęknięcia" wewnątrz Kościoła skutki ataków byłyby zawsze mniejsze. Tak było zawsze. Już dwa tysiące lat temu też znalazł się apostoł o imieniu Judasz....
A
Ala
13 marca 2011, 09:47
Popieram.

Skomentuj artykuł

Przeciwko agresji mediów wobec Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.