Przed 90 laty Watykan stał się suwerennym państwem

Przed 90 laty Watykan stał się suwerennym państwem
(fot. Grupa watykańskich i włoskich notabli rządowych pozujących do zdjęcia przed podpisaniem traktatu / wikimedia commons)
KAI / kw

Równo 90 lat tamu - 7 czerwca 1929 - Miasto Watykan stało się suwerennym państwem.

W tym dniu bowiem rząd włoski ratyfikował Układy Laterańskie, podpisane 11 lutego tegoż roku w Pałacu św. Jana na Lateranie przez sekretarza stanu Jego Świątobliwości kard. Pietro Gasparriego i premiera Włoch Benito Mussoliniego.

Na podstawie tych dokumentów władze Włoch uznały niezależność i suwerenność Stolicy Apostolskiej oraz powstało Państwo Miasta Watykanu.

Nazajutrz, 8 czerwca weszło w życie sześć głównych ustaw nowego państwa, promulgowanych przez papieża Piusa XI, w tym Ustawa Podstawowa (Legge Fondamentale), która w artykule 1. stwierdzała, że papież jest suwerenem (władcą) Państwa Miasta Watykanu).

DEON.PL POLECA

Układy (lub Traktaty) Laterańskie uregulowały ostatecznie sytuację papieży w Rzymie i na terenie Włoch, którzy od czasu zjednoczenia Italii w 1870 i zlikwidowania Państwa Kościelnego 4 lata wcześniej uważali się za "więźniów Watykanu", co zresztą nie przeszkadzało im w sprawnym i skutecznym kierowaniu Kościołem.

Państwo Kościelne powstawało stopniowo we wczesnym średniowieczu i okresie Odrodzenia osiągnęło swój największy rozkwit i zasięg, obejmując znaczną większość Półwyspu Apenińskiego i Sycylię. Później wewnętrzne tarcia i walki możnych rodów rzymskich i z innych miast ówczesnych Włoch doprowadziły do kurczenia się tego obszaru, a ostateczny cios zadały mu wojska Garibaldiego, które w 1870 doprowadziły do zjednoczenia podzielonych ziem włoskich i utworzenia niepodległych Włoch ze stolicą w Rzymie.

Dopiero rozmowy z rządem Mussoliniego doprowadziły do rozwiązania w 1929 tego problemu, znanego jako "kwestia rzymska".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przed 90 laty Watykan stał się suwerennym państwem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.