Przed 90 laty Watykan stał się suwerennym państwem
Równo 90 lat tamu - 7 czerwca 1929 - Miasto Watykan stało się suwerennym państwem.
W tym dniu bowiem rząd włoski ratyfikował Układy Laterańskie, podpisane 11 lutego tegoż roku w Pałacu św. Jana na Lateranie przez sekretarza stanu Jego Świątobliwości kard. Pietro Gasparriego i premiera Włoch Benito Mussoliniego.
Na podstawie tych dokumentów władze Włoch uznały niezależność i suwerenność Stolicy Apostolskiej oraz powstało Państwo Miasta Watykanu.
Nazajutrz, 8 czerwca weszło w życie sześć głównych ustaw nowego państwa, promulgowanych przez papieża Piusa XI, w tym Ustawa Podstawowa (Legge Fondamentale), która w artykule 1. stwierdzała, że papież jest suwerenem (władcą) Państwa Miasta Watykanu).
Układy (lub Traktaty) Laterańskie uregulowały ostatecznie sytuację papieży w Rzymie i na terenie Włoch, którzy od czasu zjednoczenia Italii w 1870 i zlikwidowania Państwa Kościelnego 4 lata wcześniej uważali się za "więźniów Watykanu", co zresztą nie przeszkadzało im w sprawnym i skutecznym kierowaniu Kościołem.
Państwo Kościelne powstawało stopniowo we wczesnym średniowieczu i okresie Odrodzenia osiągnęło swój największy rozkwit i zasięg, obejmując znaczną większość Półwyspu Apenińskiego i Sycylię. Później wewnętrzne tarcia i walki możnych rodów rzymskich i z innych miast ówczesnych Włoch doprowadziły do kurczenia się tego obszaru, a ostateczny cios zadały mu wojska Garibaldiego, które w 1870 doprowadziły do zjednoczenia podzielonych ziem włoskich i utworzenia niepodległych Włoch ze stolicą w Rzymie.
Dopiero rozmowy z rządem Mussoliniego doprowadziły do rozwiązania w 1929 tego problemu, znanego jako "kwestia rzymska".
Skomentuj artykuł