Przedstawiciel Watykanu na forum Interpolu

Radio Watykańskie

Globalizacja i postęp techniczny sprzyjają nie tylko rozwojowi cywilizacyjnemu, ale także nasileniu się negatywnych zjawisk społecznych, politycznych i ekonomicznych, w tym przestępczości. Zapobiec temu można jedynie poprzez konsekwentną obronę praw człowieka i ich popieranie, tak na szczeblu krajowym, jak międzynarodowym. Mówił o tym przedstawiciel Watykanu na forum zgromadzenia Interpolu obywającego się w stolicy Kataru, Dausze.

Abp Carlo Maria Viganò, sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, wskazał na istniejące już narzędzia prawne, dzięki którym można zapewnić sprawiedliwość we wspólnocie międzynarodowej, poczynając od Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Ważnym czynnikiem redukującym przestępczość jest też polityka zmniejszania nierówności między państwami i grupami społecznymi. Albowiem często rozpacz czyni człowieka łatwym łupem dla przemocy, czego przykładem jest sytuacja na Bliskim Wschodzie.

Abp Viganò przypomniał tu niedawny atak terrorystyczny na syrokatolicki kościół w Bagdadzie. „Stolica Apostolska od zawsze wskazywała, że pragnienie pokoju, poszukiwanie sprawiedliwości, poszanowanie godności człowieka, współpraca humanitarna i opieka wyrażają słuszne aspiracje ludzkiego ducha – stwierdził watykański przedstawiciel na forum Interpolu. – Są to ideały, które powinny stać u podstaw stosunków międzynarodowych”. Abp Viganò dodał, że konkretnym tego znakiem mógłby być całościowy traktat rozbrojeniowy.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przedstawiciel Watykanu na forum Interpolu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.