Przemiany dotykają wszystkich Kościołów

Przemiany dotykają wszystkich Kościołów
(fot. Vik Nanda / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / mh

Nowe ruchy religijne, zwłaszcza ewangelikalne i zielonoświątkowe są jedną z reakcji na narastający sekularyzm w Europie - zwrócił uwagę w rozmowie z KAI sekretarz generalny KEK pastor Guy Liagre z Belgii, podczas warszawskich obrad Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). Ich tematem jest obecność wiary i religii chrześcijańskiej w zmieniającej się Europie oraz wyzwania, jakie stawiają nowe ruchy religijne na płaszczyźnie duszpasterskiej i społecznej. Trzydniowe spotkanie potrwa do 6 lutego.

Pastor Liagre wyjaśnił, że wyzwania jakie stanowią nowe ruchy religijne, zwłaszcza ewangelikalne i zielonoświątkowe uzmysławiają, iż wszystkie Kościoły historyczne w Europie stają w obliczu ewolucji związanej z pewnymi faktami, takimi jak migracje, głęboki kryzys ogólnospołeczny i narastający sekularyzm. Jedną z reakcji na ten narastający sekularyzm jest powstawanie nowych ruchów religijnych. Zauważył, że niektóre z nich zakorzenione są we tradycji chrześcijańskiej, inne przybywają z zagranicy, na przykład nowe ruchy zielonoświątkowe, czy ewangelikalne. Mamy też do czynienia z ruchami neopogańskimi, czy filozoficznymi. "Sądzę że jest to także ważne dla nas, gdyż członkowie Kościołów konfrontowani przez te ruchy zastanawiają się nad swoją wiarą. Dyskusja o przemianach krajobrazu religijnego w Europie pozwala także nam zastanowić się w jakim miejscu się znajdujemy i dokąd z duchowością naszych Kościołów zmierzamy" powiedział sekretarz generalny KEK. Dodał zarazem, że trzeba odróżnić nowe ruchy zakorzenione w nowej duchowości od tych, które obiecują awans społeczny, głoszące "Ewangelię dobrobytu". Jego zdaniem te ostatnie mogą być zagrożeniem dla społeczeństwa, gdyż odwołują się do narastającego ekskluzywizmu i fanatyzmu, i pod pewnymi aspektami łączą się z niektórymi ekstremistycznymi stanowiskami muzułmańskimi.

Pastor Liagre wskazał, że chodzi tendencję do zajmowania stanowiska bardziej fundamentalistycznego religijnie, co może być groźne dla społeczeństwa. Jednocześnie odnosząc się do warszawskich obrad podkreślił, że spotkania obydwu gremiów pozwalają na wymianę opinii teologicznych, ale stanowią też okazję do wymiany opinii dwóch różnych organizacji, Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). Są one reprezentantami różnych struktur Kościołów w Europie. "Można więc powiedzieć, że spotkanie pozwala na nieformalną wymianę opinii członków tych organizacji, a także formalną wymianą opinii dwóch organizacji, na wysokim stopniu" -powiedział KAI sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przemiany dotykają wszystkich Kościołów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.