Przemówienie papieża przesłane rządom UE

Przemówienie papieża przesłane rządom UE
(fot. EPA/L'OSSERVATORE ROMANO)
KAI / psd

Tekst przemówienia, które Franciszek wygłosił 6 maja podczas wręczenia mu Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego zostanie przesłany rządom wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Zapowiedzieli to dwaj czołowi politycy unijni: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Komentując na gorąco dla mediów w Rzymie wypowiedź papieską Schulz wyraził nadzieję, że "przemówienie to przeczytają z uwagą rządy krajów, które uważają, że nie mają nic wspólnego ze sprawami uchodźców". Podkreślił, że Franciszek wyraźnie wystąpił przeciwko cynizmowi ludzi uchylających się od przyjęcia uchodźców i zarzucających Unii nieskuteczność w rozwiązywaniu obecnego kryzysu.

DEON.PL POLECASzef Parlamentu przyznał, że "głęboko poruszyło" go przesłanie papieża i nakreślona przezeń "wizja ewentualnej przyszłości Europy". Według polityka jest to "inspirujący moment" dla tych wszystkich, którzy pragną walczyć z odradzaniem się idei państw narodowych. W tym kontekście przypomniał, że już wcześniej napisał na Twitterze, że papieskie przemówienie jest "wielkie i dające natchnienie".

Dla Schulza drugim ważnym aspektem jest apel papieża o lepsze perspektywy zawodowe dla młodych ludzi. Zauważył, że to pokolenie jest "jak nigdy dotąd świetnie wykształcone, a mimo to w znacznym stopniu bezrobotne". Jest to, jak wyraźnie podkreślił Franciszek, element groźny, bo może niszczyć nasze społeczeństwa. Problem dotyka bowiem nie tylko tych młodych ludzi, ale także ich przyjaciół, rodziców i dziadków. "Przecież to rodzice przez całe życie inwestowali w wykształcenie swoich dzieci i dziś słyszą od państwa, że nie ma dla nich miejsca; są to te same państwa, które wydają setki miliardów euro na ratowanie banków" - powiedział przewodniczący Europarlamentu i wyjaśnił, że właśnie z tego powodu wezwanie do walki z bezrobociem wśród młodzieży było "kluczowym elementem" wczorajszego przemówienia Franciszka.

Natomiast w rozmowie z Radiem Watykańskim polityk podkreślił szczególnie fakt, że powracając z wizyty na Lesbos Franciszek zabrał do Watykanu grupę muzułmańskich uchodźców i otoczył ich opieką. W ten sposób udzielił lekcji wszystkim ludziom, a zwłaszcza szefom rządów, którzy twierdzą: "Jestem szefem rządu kraju katolickiego i dlatego nie mogę przyjąć uchodźców" - oświadczył Schulz. Zwrócił uwagę, że była to "lekcja dana nie przez byle kogo, ale samego papieża".

Również Juncker uważa, że słowa, które padły podczas tej uroczystości, powinny dać wielu do myślenia. Papież dokonał trafnej analizy problemów europejskich, powiedział przewodniczący Komisji po ceremo

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przemówienie papieża przesłane rządom UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.