Przeor Jasnej Góry: nie zawsze wykazaliśmy się odpowiednią starannością

Przeor Jasnej Góry: nie zawsze wykazaliśmy się odpowiednią starannością
(fot. Krzysztof Świertok / Biuro Prasowe Jasnej Góry)
2 miesiące temu
przewodnik-katolicki.pl / kk

"Powinniśmy uwrażliwiać organizatorów pielgrzymek, by nie zawłaszczali tego miejsca własną tradycją i nie zachwaszczali go ideologią" - mówi nowy przeor Jasnej Góry, komentując kontrowersyjne hasła głoszone niekiedy w częstochowskim sanktuarium.

"Wiem, że Jasna Góra postrzegana jest jako bastion tej bardziej konserwatywnej części Kościoła w Polsce. Z pewnością przez wiele wydarzeń, jakie miały tu miejsce, zasłużyła sobie na to, by ją tak postrzegać. Ja jednak nigdy nie lubiłem takiego klasyfikowania na mapie Kościoła w Polsce: Łagiewniki, Toruń, Jasna Góra… To nas ogranicza i mocno upraszcza rzeczywistość kościelną" - mówi o. Samuel Pacholski w rozmowie z "Przewodnikiem Katolickim".

Przeor deklaruje, że będzie się "starał, żeby Jasna Góra była miejscem, do którego przyjść może każdy". "Naszym zadaniem jako kustoszy tego miejsca jest wpisana w paulińskiego ducha maksymalna otwartość na wszystkich i gościnność". Zaznacza, że paulini chcą mieć wpływ na to jakie treści płyną z jasnogórskiego sanktuarium, ale podkreśla, że nie może dokonywać cenzury tych, którzy zabierają tam głos.

"Każdy hierarcha, celebrans, uczestnik konferencji wypowiada się na własną odpowiedzialność. Nie możemy wyłączać mikrofonu – choć przyznaję, że raz miałem taką pokusę – czy wykluczać tych, z którymi nie do końca się zgadzamy. Ale też, jak to mówią: »twarz ma się tylko jedną«, więc nie chciałbym uwiarygodniać wszystkiego, co płynie z jasnogórskich głośników. W praktyce jednak nie jest to tak łatwe zadanie, jak się niektórym wydaje" - wyjaśnia.

"Rzeczywiście nie zawsze wykazaliśmy się odpowiednią starannością. Może czasem zabrakło wyobraźni i przewidywania możliwych skutków. Ktoś nie odrobił lekcji i wykazał się naiwnością. Niemniej, na ile znam moich współbraci z jasnogórskiego konwentu, wszystkim nam zależy na tym, żeby przybywający tutaj poczuli klimat nazaretańskiego domu, do którego zaprosiła ich Maryja" - uważa o. Pacholski. Jako przykład podaje pielgrzymkę kibiców w 2019 roku oraz pielgrzymkę narodowców.

"Wybuchały wtedy race, wznoszone były najróżniejsze hasła, spośród których: »Wielka Polska katolicka, wielka Polska narodowa« było tym najłagodniejszym. Zabrakło z naszej strony adekwatnej reakcji" - przyznaje duchowny. "Uważałem wtedy i nadal uważam, że powinniśmy uwrażliwiać organizatorów pielgrzymek, by nie zawłaszczali tego miejsca własną tradycją i nie zachwaszczali go ideologią".

Na uwagę Moniki Białkowskiej o tym, że Jasna Góra jednoznacznie nie odcięła się od tego wydarzenia, odpowiada, że właśnie w tym celu, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, powstał regulamin sanktuarium.

"Niektórzy uważają, że napisany został na kolanie, po wystąpieniu pani wicepremier Emilewicz w kaplicy Cudownego Obrazu. To nieprawda. Zacząłem nad nim pracować już następnego dnia po objęciu urzędu, razem z rzecznikiem prasowym, z podprzeorami, korzystając również z pomocy biura prawnego. To słynne wystąpienie, owszem, przyspieszyło finalizację prac, ale sam regulamin był czymś, o czym mówiło się od dawna i o czym wiedziałem, że trzeba to zrobić na samym początku, żeby zasady były jasne" - ujawnia o. Pacholski. Jego zdaniem wystąpienie wicepremier Emilewicz, nie zawierało "treści agitacyjnych" i przywoływało katolicką naukę społeczną, lecz "nieszczęśliwy był kontekst: miejsce i czas".

"Należało jak najszybciej zapobiec podobnym zdarzeniom, zarówno dla dobra polityków, jak też Jasnej Góry" - mówi przeor.

"W naszym społeczeństwie i w Kościele istnieje głęboki podział. Nie chciałbym, żeby on się tutaj odtwarzał. Jasna Góra to jedno z tych miejsc, w których powinny zniknąć wszelkie podziały" - apeluje duchowny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI
20,94 zł
34,90 zł

Tytuł „Boża Rodzicielka” jest podstawowym tytułem, którym wspólnota wierzących od zawsze czci Najświętszą Maryję Pannę. Wszystkie inne tytuły przypisywane Maryi mają uzasadnienie w tym, że jest Matką Odkupiciela, stworzeniem ludzkim wybranym przez Boga do wypełnienia...

Skomentuj artykuł

Przeor Jasnej Góry: nie zawsze wykazaliśmy się odpowiednią starannością
Komentarze (1)
JK
~Jan Kowalski
12 sierpnia 2020, 10:22
Kościół mocno jest uwikłany w politykę bieżącą/historyczną co wyraźnie widać po ostatnich wyborach, łącznie z fałszowaniem wyników w Domach Opieki. Wcześniej czy później odbije się to czkawką...

Skomentuj artykuł

Przeor Jasnej Góry: nie zawsze wykazaliśmy się odpowiednią starannością
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.