Przeor Jasnej Góry: Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to okazja do wdzięczności Maryi

Przeor Jasnej Góry: Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to okazja do wdzięczności Maryi
(fot. shutterstock.com)
1 rok temu
KAI / pk

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to okazja do wdzięczności Maryi za Jej obecność w dziejach naszego Narodu i promieniowanie Jasnej Góry na całą naszą Ojczyznę - podkreśla przeor częstochowskiego klasztoru.

Paulin zaprasza na główne uroczystości odpustowe, 26 sierpnia, które z udziałem Episkopatu Polski odbędą się o godz.11.00. To jedno z najważniejszych świąt w Sanktuarium, na które przybywają także kolejne tysiące pielgrzymów pieszych.

O. Marian Waligóra przypomina, że "uroczystość ma charakter wdzięczności za to, czego doświadczamy jako ludzie wierzący i jako naród żyjący na polskiej ziemi". - Chcemy dziękować za to, że Maryja oręduje za nami - podkreśla jasnogórski przeor. Zwraca uwagę, że "możemy mieć różne wzorce wśród ludzi, takich czy innych przywódców, możemy podziwiać tych, którzy służyli Polsce, ale pamiętajmy, że najgłębszym wzorem służby człowiekowi jest sam Chrystus". - Na tym wzorze na pewno się nie zawiedziemy - dodaje przeor.

Dlaczego diabeł tak bardzo nienawidzi Maryi Dziewicy?>>

Zauważa, że Polacy przynoszą na Jasną Górę nie tylko własne sprawy, ale także sprawy życia społecznego czy politycznego. - Przynosimy tutaj swój patriotyzm i chcemy naszą miłość do Ojczyzny konkretyzować na wzór Maryi a Ona uczy nas, jak mamy być zapatrzeni w Chrystusa - mówi o. Waligóra.

Uroczystości na Jasnej Górze co roku poprzedza Nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest to praktyka, którą paulini pielęgnują od wieków. Przez dziewięć kolejnych wieczorów, począwszy od 17 sierpnia, na jasnogórskim Szczycie odprawiana jest też Msza św. zwana nowennową. W tym roku specjalnie przygotowane na tę okazję kazania głosi biskup pomocniczy arch. częstochowskiej Andrzej Przybylski.

- Nowenna to szczególny czas modlitewnej sztafety przygotowujący nas do uroczystości. To czas modlitwy wraz z Częstochową - podkreśla jasnogórski przeor. Dodaje, że jest to też "specjalny czas dla Jasnej Góry, paulinów tu posługujących". - Gromadzimy się wtedy ze wspólnotą paulińską i dziękujemy podczas Eucharystii za to wszystko, co dzieje się na Jasnej Górze. Naszą modlitwą razem z Maryją, dziękujemy za to co jest darem dla pielgrzymów i dla nas samych - zauważa o. Marian Waligóra.

Jego zdaniem nowenna to także czas odczytywania na nowo roli i znaczenia Maryi dla naszego pokolenia. - Rozważania nowennowe zawsze są pewną aktualizacją tego daru, jakim jest Maryja dla Kościoła i dla nas. To jest czas pogłębiania naszej duchowości maryjnej, po to, by uświadomić sobie na nowo jak wielkim jest Ona darem. Ale też chcemy uczyć się od Niej, jak być darem dla innych - twierdzi jasnogórski przeor.

- Ona jest Tą, która prowadzi do Chrystusa, sama nazywa siebie Służebnicą Pańską. Ona jest najgłębszym wzorem służby Bogu i to jest ten wzór, który możemy zabrać z Jasnej Góry - dodaje.

Zdaniem o. Przeora w pogłębianiu pobożności maryjnej mogą nam pomóc ci, którzy "wszystko postawili na Maryję". Przede wszystkim św. Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński i kard. August Hlond. - Ta ich maryjna duchowość, dotknięcie Jasnej Góry przez ich posługę i pokazanie roli Jasnej Góry w historii naszego narodu jest wskazaniem, gdzie my, jako Polacy, mamy szukać ukojenia, umocnienia i prostowania naszych dróg do Chrystusa. Ci wielcy Polacy podprowadzali nas do uwielbiania Maryi, ale też i pójścia drogą Maryjną w naszym życiu - powiedział o. Waligóra.

Maryja - najbardziej nieoczywista kobieta w historii świata>>

Główna Suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski odprawiona zostanie na jasnogórskim szczycie w niedzielę, 26 sierpnia o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczyć ma Prymas Polski, abp Wojciech Polak. W jej trakcie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Eucharystię poprzedzi o godz. 10.00 misterium: "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus" w wykonaniu Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego "Cantus" i uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej z Częstochowy.

- Zapraszam do udziału w uroczystościach. Byśmy jako wspólnota ludzi wierzących i żyjących na polskiej ziemi razem modlili się dziękując za obecność Maryi, która z Jasnej Góry promieniuje na całą naszą Ojczyznę i z tego miejsca przypomina, że jest naszą Królową, która uczy nas królowania przez służbę Bogu i nam samym - powiedział przeor częstochowskiego klasztoru.

Na odpust Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przybędą kolejne tysiące pieszych pielgrzymów. Już teraz wchodzą mniejsze grupy odprawiających rekolekcje w drodze, głównie z metropolii katowickiej i częstochowskiej. Pierwsze duże kompanie wejdą na szczyt jasnogórski, 24 sierpnia. Wtedy przybędzie m.in. Piesza Pielgrzymka Łódzka. W wigilię święta, 25 sierpnia, do Częstochowy przybędzie m.in. Piesza Praska Pielgrzymka Pomocników Maryi Matki Kościoła, Piesza Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej, a także Pielgrzymka na Rolkach z Warszawy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przeor Jasnej Góry: Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to okazja do wdzięczności Maryi
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Przeor Jasnej Góry: Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to okazja do wdzięczności Maryi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.