Przewodniczący episkopatu Niemiec: instytucjonalne tuszowanie przypadków pedofilii to katastrofa

Przewodniczący episkopatu Niemiec: instytucjonalne tuszowanie przypadków pedofilii to katastrofa
Fot. mk-online.de / Youtube
KAI /kb

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, biskup Georg Bätzing, ubolewa z powodu „dziesiątek lat instytucjonalnego tuszowania” wykorzystywania seksualnego dzieci i nieletnich przez duchownych katolickich.

„To była prawdziwa katastrofa, która stała się koszmarem ofiar, niekiedy na całe życie”, powiedział biskup Limburga 14 marca w kazaniu podczas Mszy św. we Frankfurcie nad Menem.

DEON.PL POLECA
„Nadużycia seksualne w Kościele zniszczyły na masową skalę zaufanie i odgrodziły wiele osób od źródeł wiary”, stwierdził bp Bätzing i dodał: „Teraz jest czas na uczciwość i stanowczość w rozliczeniu się z tą mroczną przeszłością, której skutki działają do dziś”.

W kazaniu bp Bätzing odniósł się też do innych zjawisk kryzysowych w Kościele. Jako bardzo wymowny określił fakt, że wszyscy ochrzczeni odchodząc z Kościoła wyrażali osobisty dystans lub zdecydowane niezrozumienie dla braku reform.

„Jednocześnie małe grupy rzekomo szczególnie wiernych Kościołowi dopatrują się katastrofy, gdy we procesie Drogi Synodalnej dyskutowane są pilnie potrzebne zmiany, aby Dobra Nowina o Jezusie Chrystusie mogła ponownie dotrzeć do współczesnych ludzi”, zwrócił uwagę biskup Limburga.

Wyraził też ubolewanie z powodu cierpień tak wielu ludzi na skutek kryzysu koronawirusa. „Ta pandemia doprowadziła zbyt wielu ludzi do katastrofy. Stracili oni swoich bliskich, nadal są osłabieni po ciężkiej chorobie, stoją w obliczu ruiny ekonomicznej lub są nią zagrożeni” – powiedział przewodniczący niemieckiego episkopatu.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Przewodniczący episkopatu Niemiec: instytucjonalne tuszowanie przypadków pedofilii to katastrofa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.