Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki obchodzi 70. urodziny

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki obchodzi 70. urodziny
(fot. episkopat.pl)
1 rok temu
PAP / ms

W sobotę 19 października przypada 70. rocznica urodzin metropolity poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego. Hierarcha od 2014 r. jest Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2016 r. - wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy.

 

Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1973 roku. Po święceniach rozpoczął studia specjalistyczne z biblistyki w Rzymie i w Jerozolimie. Uwieńczył je doktoratem z teologii biblijnej.

W wieku 42 lat Gądecki został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. 10 lat później, w 2002 roku, mianowany został arcybiskupem metropolitą poznańskim.

Od 2014 roku abp Stanisław Gądecki jest Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2016 roku - wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae, CCEE).

Abp Stanisław Gądecki na co dzień przebywa w Poznaniu, ale z racji obowiązków często odwiedza Warszawę, a także Rzym. „Zazwyczaj metropolita poznański rozpoczyna dzień przed godz. 7 rano od modlitwy i Eucharystii, w której uczestniczą siostry elżbietanki. Po śniadaniu odbywa się «odprawa» z udziałem księdza sekretarza oraz księdza kanclerza, podczas której abp Gądecki zapoznaje się z korespondencją i podejmuje decyzje dotyczące bieżących spraw” – podkreślono na stronie archidiecezji.

Jak dodano, „codzienna posługa metropolity poznańskiego to spotkania z ludźmi, celebracja wielu uroczystości i głoszenie homilii, troska o chorych, podejmowanie odpowiedzialności za duszpasterstwo w diecezji, decyzje personalne dotyczące kapłanów. Cotygodniowe spotkania Rady Biskupiej umożliwiają organizowanie działalności duszpasterskiej w diecezji. Szczególną uwagę przykłada metropolita poznański do treści przekazywanych przez środki komunikacji społecznej, takich jak diecezjalne media «Przewodnik Katolicki» i Radio Emaus, czy też Katolicka Agencja Informacyjna”.

Abp Gądecki włada biegle łaciną, greką i hebrajskim. Zna też włoski, angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Jest autorem licznych publikacji naukowych. Bibliografia jego prac zawiera ponad tysiąc pozycji.

Archidiecezja poznańska wskazała, że do znaczących osiągnięć abp. Gądeckiego należy m.in. przeprowadzenie Synodu Archidiecezji Poznańskiej (2004-2008), przewodniczenie Komisji Duszpasterstwa KEP (2006-2016), zorganizowanie obchodów 1050-lecia Chrztu Polski i biskupstwa poznańskiego.

W komunikacie opublikowanym na stronie poznańskiej archidiecezji podkreślono, że z inicjatywy abp Gądeckiego odbyło się w Poznaniu w 2009 r. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez wspólnotę Taizé. Abp Gądecki jest zaangażowany w działalność ekumeniczną oraz międzyreligijną – jest inicjatorem ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, organizowanego również w Poznaniu. Przewodniczący Episkopatu Polski udał się także z pomocą humanitarną do Iraku, Syrii i Libanu. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki obchodzi 70. urodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.