Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki obchodzi 70. urodziny

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki obchodzi 70. urodziny
(fot. episkopat.pl)
9 miesięcy temu
PAP / ms

W sobotę 19 października przypada 70. rocznica urodzin metropolity poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego. Hierarcha od 2014 r. jest Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2016 r. - wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy.

 

Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1973 roku. Po święceniach rozpoczął studia specjalistyczne z biblistyki w Rzymie i w Jerozolimie. Uwieńczył je doktoratem z teologii biblijnej.

W wieku 42 lat Gądecki został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. 10 lat później, w 2002 roku, mianowany został arcybiskupem metropolitą poznańskim.

Od 2014 roku abp Stanisław Gądecki jest Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2016 roku - wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae, CCEE).

Abp Stanisław Gądecki na co dzień przebywa w Poznaniu, ale z racji obowiązków często odwiedza Warszawę, a także Rzym. „Zazwyczaj metropolita poznański rozpoczyna dzień przed godz. 7 rano od modlitwy i Eucharystii, w której uczestniczą siostry elżbietanki. Po śniadaniu odbywa się «odprawa» z udziałem księdza sekretarza oraz księdza kanclerza, podczas której abp Gądecki zapoznaje się z korespondencją i podejmuje decyzje dotyczące bieżących spraw” – podkreślono na stronie archidiecezji.

Jak dodano, „codzienna posługa metropolity poznańskiego to spotkania z ludźmi, celebracja wielu uroczystości i głoszenie homilii, troska o chorych, podejmowanie odpowiedzialności za duszpasterstwo w diecezji, decyzje personalne dotyczące kapłanów. Cotygodniowe spotkania Rady Biskupiej umożliwiają organizowanie działalności duszpasterskiej w diecezji. Szczególną uwagę przykłada metropolita poznański do treści przekazywanych przez środki komunikacji społecznej, takich jak diecezjalne media «Przewodnik Katolicki» i Radio Emaus, czy też Katolicka Agencja Informacyjna”.

Abp Gądecki włada biegle łaciną, greką i hebrajskim. Zna też włoski, angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Jest autorem licznych publikacji naukowych. Bibliografia jego prac zawiera ponad tysiąc pozycji.

Archidiecezja poznańska wskazała, że do znaczących osiągnięć abp. Gądeckiego należy m.in. przeprowadzenie Synodu Archidiecezji Poznańskiej (2004-2008), przewodniczenie Komisji Duszpasterstwa KEP (2006-2016), zorganizowanie obchodów 1050-lecia Chrztu Polski i biskupstwa poznańskiego.

W komunikacie opublikowanym na stronie poznańskiej archidiecezji podkreślono, że z inicjatywy abp Gądeckiego odbyło się w Poznaniu w 2009 r. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez wspólnotę Taizé. Abp Gądecki jest zaangażowany w działalność ekumeniczną oraz międzyreligijną – jest inicjatorem ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, organizowanego również w Poznaniu. Przewodniczący Episkopatu Polski udał się także z pomocą humanitarną do Iraku, Syrii i Libanu. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki obchodzi 70. urodziny
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki obchodzi 70. urodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.