Abp Gądecki w Santiago de Compostela: wielu ludzi w Europie jest jak owce pozbawione pasterza

Abp Gądecki w Santiago de Compostela: wielu ludzi w Europie jest jak owce pozbawione pasterza
Fot. episkopat.pl
2 lata temu
KAI / pk

Jak wielu ludzi w Europie jest dziś jak owce pozbawione pasterza! - powiedział abp Stanisław Gądecki podczas nieszporów kościele św. Marcina w Santiago de Compostela, gdzie uczestniczy w zgromadzeniu plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), której jest wiceprzewodniczącym.

Metropolita poznański zauważył, że często jako ludzie wierzący, robiąc rachunek sumienia – czyli duchowo „patrząc w lustro” – popadamy w zniechęcenie, gdyż widzimy, jak niewielkie zrobiliśmy postępy od czasu chrztu. Ale powinno to nas raczej popychać do wzrostu. Bo przecież „Dobry Pasterz nie tylko nas zbawił, ale prowadzi nas drogami” życia. Chroni nas do końca życia i przemienia nas, aż będziemy „na Jego obraz”, zapewnił abp Gądecki.

- Bez Chrystusa nic nie możemy. Nie opuszcza nas, gdy nas zbawia, lecz nadal chroni nas i prowadzi, abyśmy pełnili wolę Bożą. Staliśmy się Jego dziełem, dlatego jesteśmy narzędziem w Jego ręku, aby pełnić Jego wolę na tym świecie. Powinno to w nas wlać świętą bojaźń, ale także głębokie poczucie radości, zadowolenia i energii. Nasze życie się liczy. Sam Bóg w nas działa i poprzez nas realizuje swe cudowne zamysły wobec świata – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Jak wielu ludzi w Europie jest dziś jak owce pozbawione pasterza!

Cytując słowa Ewangelii: „Jezus zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza”, wskazał, że „duch misyjny rodzi się z takiego spojrzenia na ludzi, które nie zatrzymuje się na pozorach, odgaduje potrzeby nie tylko materialne, ale także głód miłości, ukryte lęki, a przede wszystkim pragnienie Boga i Jego zbawienia”.

Wiceprzewodniczący CCEE zaznaczył, że można różnie patrzeć na Europę. - Przedsiębiorcy zobaczą w niej konsumentów, politycy – zwolenników lub po prostu karty do głosowania, handlowcy – klientów, sportowcy – kibiców, dziennikarze – czytelników, słuchaczy, widzów, gwiazdy – fanów... Te powierzchowne spojrzenia sprowadzają innych do zysku, jaki można z nich ciągnąć – analizował hierarcha.

Tymczasem apostoł widzi człowieka w jego niepowtarzalnej rzeczywistości, z własną historią życia, a przede wszystkim z dziejami duszy, człowieka w całej prawdzie swego istnienia. Ten człowiek, jak pisał Jana Paweł II w encyklice „Redemptor hominis” jest drogą Kościoła, a więc „każda osoba w swej indywidualności”.

- Jak wielu ludzi w Europie jest dziś jak owce pozbawione pasterza! Stosunkowo łatwo jest dać im chleb. Równie łatwo zapewnić im usługi, szczególnie, gdy czujemy, że nam odpłacono serdeczną wdzięcznością. Ale dawać Boga jest przywilejem tego, kto wie, że jest kochany przez Boga i kto kocha innych w Jezusie. Tego, kto – jak Jezus – patrzy oczyma Boga – wskazał abp Gądecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki w Santiago de Compostela: wielu ludzi w Europie jest jak owce pozbawione pasterza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.