Przewodniczący KEP: prawo do życia to nie prawo silniejszego

Przewodniczący KEP: prawo do życia to nie prawo silniejszego
fot. Salve TV / YouTube
KAI / pk

"Jeśli niezbywalne prawo do życia staje się przedmiotem dyskusji lub zostaje wręcz zanegowane na mocy głosowania parlamentu lub z woli części społeczeństwa, prawo przestaje być prawem, ponieważ nie jest już oparte na mocnym fundamencie nienaruszalnej godności osoby ludzkiej, ale zostaje podporządkowane woli silniejszego" - mówił w Dzień Świętości Życia abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w katedrze poznańskiej.

W homilii metropolita poznański podkreślił, że Wcielenie Syna Bożego uczy rozpoznania w prawie naturalnym zapewnienia o poszanowaniu ludzkiego życia od poczęcia aż do kresu. Przypomniał, że celem Dnia Świętości Życia jest budzenie w społeczeństwie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdych warunkach, zwrócenie uwagi na wielkość daru macierzyństwa i "ostrzeżenie przed ideologiami, które w sposób absurdalny usiłują zrównać to, co jest odmienne i tym samym skazują społeczeństwo na ruinę demograficzną, ekonomiczną, przede wszystkim zaś na ruinę moralną".

Nawiązując do encykliki Evangelium vitae, abp Gądecki zauważył, że wartość i świętość życia ludzkiego ulega w naszych czasach swoistemu przyćmieniu, czego oczywistym dowodem są październikowe strajki kobiet w Polsce.

DEON.PL POLECA

"Podstawową ich przyczyną jest fałszywa koncepcja wolności. Gdy wolność jest pojmowana w kategoriach absolutnej autonomii, wówczas prowadzi to nieuchronnie do negacji drugiego człowieka. Drugi człowiek jest postrzegany jako wróg, przed którym trzeba się bronić. Wówczas usiłuje się realizować swoje cele niezależnie od innych czy wręcz kosztem innych. W ten sposób zanika wszelkie odniesienie do prawdy absolutnej, a życie społeczne zostaje wystawione na ryzyko całkowitego relatywizmu" - mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że kiedy na płaszczyźnie polityki i państwa pierwotne i niezbywalne prawo do życia staje się przedmiotem dyskusji lub zostaje wręcz zanegowane na mocy głosowania parlamentu lub z woli części społeczeństwa, "państwo nie jest już «wspólnym domem», gdzie wszyscy mogą żyć zgodnie z podstawowymi zasadami równości, ale przekształca się w państwo tyrańskie, uzurpujące sobie prawo do dysponowania życiem słabszych i bezbronnych, dzieci jeszcze nie narodzonych, w imię pożytku społecznego, który w rzeczywistości oznacza jedynie interes jakiejś grupy".

Metropolita poznański przypomniał nauczanie Kościoła, który zawsze stanowczo potępiał aborcję i eutanazję w duchu całej tradycji chrześcijańskiej i wzywał do poczucia szczególnej odpowiedzialności lekarzy, farmaceutów i pielęgniarzy.

Abp Gądecki nawiązał też do decyzji Trybunału Konstytucyjnego, w świetle której legalizacja praktyk eugenicznych uzależniających od jego stanu zdrowia ochronę prawa do życia dziecka jeszcze nieurodzonego, stanowi bezpośrednią dyskryminację, która narusza gwarancje konstytucyjne dla życia ludzkiego. Podkreślił, że do wyroku polskiego Trybunału odniósł się Stały Komitet Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej przypominając, że ani ustawodawstwo Unii Europejskiej, ani też Europejska Konwencja Praw Człowieka, nie przewidują prawa do aborcji.

Metropolita poznański zauważył, że na znaczenie świętości życia zwróciła ostatnio uwagę ogólnopolska kampania z grafiką przedstawiającą serce, a w nim nienarodzone dziecko w pozycji embrionalnej, i chociaż wywołało to sporą agresję pośród ruchów proaborcyjnych, a plakaty były zamazywane, to jednak odpowiedziano na nią oddolną inicjatywą zmierzającą do naprawiania szkód.

Abp Gądecki wymienił także cenną inicjatywę Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia, czyli inicjatywę modlitewną mającą na celu ratowanie życia dzieci nienarodzonych i wspieranie rodziców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji lub otrzymali trudną diagnozę prenatalną, a także modlitwę w intencji pielęgniarek, położnych i lekarzy, polityków, dziennikarzy oraz wszystkich osób domagających się zabijania dzieci nienarodzonych.

"W świecie, który dzieli dzieci na «chciane» i «niechciane», w świecie, w którym chorych i starców zabija obojętność i fałszywa litość, potrzebujemy rzeczywiście usłyszeć na nowo Ewangelię Życia" - podkreślił abp Gądecki.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebo all inclusive

Wczasy jako przedsmak nieba, a plaża jako zapowiedź sądu ostatecznego? Czas wolny, spokój i odpoczynek? Te słowa brzmią jak coś nierzeczywistego. Współczesny człowiek nie umie odpoczywać. Wiecznie zagoniony z trudem odrywa myśli...

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP: prawo do życia to nie prawo silniejszego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.