Przeżyjmy Wielki Post w duchu zaleceń papieża

Przeżyjmy Wielki Post w duchu zaleceń papieża
(fot. episkopat.pl)
7 lat temu
PAP / drr

Do przeżywania Wielkiego Postu w duchu zaleceń papieża Franciszka zachęca przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik. W liście pasterskim dzieli się też refleksjami z niedawnej wizyty polskich biskupów w Stolicy Apostolskiej.

Jak napisał abp Michalik, podczas wizyty ad limina Apostolorum papież Franciszek "z troską pytał o to, czy Polacy uczestniczą w niedzielnej mszy świętej i jak wygląda nasze życie sakramentalne, kilkakrotnie wracał do pytania o powołania kapłańskie i zakonne, o styl życia i pracy księży oraz o kryzysy kapłańskie".

Według przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, papież "stwierdził, że świat dzisiaj jest głęboko poraniony i przeżywa ciężką chorobę moralną, Kościół zatem musi spełniać misję +szpitala polowego+, spiesząc na ratunek z natychmiastową pomocą".

Abp Michalik podkreślił, że w czasie odwiedzin w kilkunastu dykasteriach Stolicy Apostolskiej polscy biskupi wszędzie spotykali się "z szacunkiem i uznaniem wobec świadectwa wiary Kościoła w Polsce". "Niektórzy kardynałowie z radością stwierdzali, że myliły się przepowiednie fatalistów, iż Polska po odzyskaniu wolności straci rozmach wiary, oziębnie i przestanie być katolicka, a kościoły i seminaria opustoszeją" - zaznaczył.

Abp Michalik zauważył jednak, że w Polsce są "centra antyklerykalne i antykościelne". "Naszym obowiązkiem jest je rozpoznać i odwrócić się od nich" - podkreślił hierarcha.

Zacytował też słowa, które papież Franciszek wypowiedział na zakończenie wizyty biskupów w Watykanie: "Nikt i nic niech nie wprowadza podziałów między wami… Jesteście wezwani, aby budować jedność i pokój, zakorzenione w miłości braterskiej i by wszystkim dać tego podnoszący na duchu przykład".

Papież podkreślił, że "Kościół w Polsce ma ogromny potencjał wiary, modlitwy, miłosierdzia i praktyki chrześcijańskiej". Zachęcał do zwrócenia szczególnej uwagi na rodzinę, "bo przeżywa swoje kryzysy i pokusy". Ważnym zadaniem jest też duszpasterska troska o młodzież i niepokój o zagrożenia wiary wśród setek tysięcy emigrantów.

Metropolita w liście zadaje pytanie, czy biskupi, księża i zakony "potrafią rozwiązać wszystkie te spiętrzone problemy". "Sami nie potrafią - odpowiada - Ale jeśli zdołamy obudzić nową odpowiedzialność i gorliwość we wszystkich ochrzczonych, a przecież jest nas w Polsce 93, a może nawet 95 proc., to oblicze moralne i materialne Polski stanie się inne (..) Bóg jest mocniejszy niż nasze grzechy i słabości".

"W tym Wielkim Poście, w duchu przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II zabierajmy się do pracy i gorliwszej modlitwy" - napisał przewodniczący KEP.

List metropolity będzie odczytany w kościołach archidiecezji przemyskiej w najbliższą niedzielę, która jest pierwszą niedzielą Wielkiego Postu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przeżyjmy Wielki Post w duchu zaleceń papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.