Przy oklaskach, i w kajdanach głoście Ewangelię

Przy oklaskach, i w kajdanach głoście Ewangelię
(fot. powolania.deon.pl)
KAI/ ad

W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego w królewskiej Katedrze wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz udzielił święceń kapłańskich 18 diakonom z Wyższego Seminarium Duchownego. Metropolita krakowski zaznaczył, że jako kapłani tak przy oklaskach, jak i w kajdanach mają głosić Ewangelię.

Kardynał przypomniał, że pierwszym zadaniem, jakie mają podjąć nowo wyświęceni kapłani jest mówienie ludziom dobrej woli o Jezusie. "To jest cel nowej ewangelizacji, która w naszej archidiecezji jest przygotowywana i rozpoczyna się niemal równocześnie z waszymi świeceniami - powiedział. - O tym dziele ewangelizacji mówi wam dziś św. Paweł, który w Rzymie czekał jako więzień, aby przed sądem samego cezara poinformować o tym, kim jest Jezus Chrystus, i z jakiego powodu jest aresztowany".

Metropolita krakowski zaznaczył, że jako kapłani tak przy oklaskach, jak i w kajdanach mają głosić Ewangelię. "Pamiętajcie, że podręcznikiem ewangelizacji jest Pismo Święte Nowego Testamentu. Ten podręcznik jest w waszych rękach, a mamy nadzieję, że będzie i w waszych sercach".

Każdy kapłan - według hierarchy - ma głosić naukę Kościoła tym wszystkim, którzy są katolikami.

"To jest przedmiot waszej kapłańskiej katechezy. Jej podręcznikiem jest Katechizm Kościoła Katolickiego. Całe studia teologii, jakie macie za sobą, były nastawione na dokładne poznanie nauki zawartej w Katechizmie".

DEON.PL POLECA

Według metropolity krakowskiego, ważne jest także, aby kapłani doprowadzali szukających Chrystusa do osobistego spotkania z Nim. "Jezus chce, abyście w tym pośredniczyli. Dlatego udziela wam władzy odpuszczania grzechów. Owocne wykonanie tej władzy zależy od spotkania z penitentem i rozmowie z nim na temat jego drogi życia i błędów, jakie popełnił, lekceważąc wolę Ojca niebieskiego. To kapłańskie zadanie wymaga czasu i cierpliwości. Najważniejsze jednak jest umiłowanie grzesznika. Jego trzeba kochać, a jego grzechy zmazać sakramentalną łaską" - podkreślał.

Kolejne zadanie kapłana - zdaniem kardynała - ma polegać na podaniu uczniom Jezusa Jego świętego Ciała i Jego świętej Krwi. "Ręce wasze zostaną namaszczone, a usta będą potrzebne Jezusowi, aby przez nie mógł wypowiadać słowa konsekracji chleba i wina. To jest najdoskonalsze spotkanie z Jezusem".

Na zakończenie kardynał przywołał ewangeliczną scenę rozmowy z Jezusem nad Jeziorem Galilejskim, która pozwala odkryć prawdę, że każdy kapłan ma zadania zlecone mu osobiście przez Jezusa i winien się z nich rozliczyć. "Niech ta rozmowa Piotra z Jezusem towarzyszy wam przez całe życie i niech pomoże budować wspólnotę kapłanów z szacunkiem dla indywidualnych zadań każdego z was".

Po błogosławieństwie ks. prałat dr hab. Piotr Majer, kanclerz krakowskiej Kurii Metropolitalnej odczytał listę parafii, w których w sierpniu, nowo wyświęceni kapłani podejmą pracę duszpasterską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przy oklaskach, i w kajdanach głoście Ewangelię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.