"Przywróćmy wartość każdego życia ludzkiego"

"Przywróćmy wartość każdego życia ludzkiego"
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
KAI / pk

Należy przywrócić niepodważalną wartość każdego życia ludzkiego, bez względu na jego użytkową, produkcyjną przydatność - powiedział w środę abp Henryk Hoser.

Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych był uczestnikiem konferencji "Rodzina siłą Polski", zorganizowanej w Sejmie z okazji 10. rocznicy wprowadzenia do kaplicy sejmowej relikwii św. Joanny Beretty Molli oraz ustanowienia przez Sejm Narodowego Dnia Życia.

Biskup warszawsko-praski przypomniał genezę powstania bioetyki. Wskazał, że powstała ona jako odpowiedź na biotechniczne i biomedyczne ingerencje w życie ludzkie. - Wobec narastającej złożoności procedur i technik medycznych konieczna jest refleksja etyczna i regulacja etyczna funkcjonowania współczesnej medycyny - ocenił hierarcha.

Arcybiskup wskazał podstawowe powinności osób leczących, który wyraża powinności lekarskie ujęte w przysiędze Hipokratesa, do których zaliczył nienaruszalność życia od poczęcia i naturalnej śmierci oraz zachowanie integralności psychofizycznej. - Dziś kanon ten uległ daleko posuniętej erozji, bez którego medycyna człowieka zmierza w kierunku medycyny weterynaryjnej - podkreślił abp Hoser.

- Jakość etyki zależy od jakości antropologii i odpowiedzi na podstawowe pytanie: kim jest człowiek? Etyka zasad oparta na antropologii i etyce arystotelesowskiej, tomistycznej czyli etyka personalistyczna wydaje się jedynym sensownym wyjściem dla uratowania człowieka przed skrajnym zalewem rzeczy i jego skrajnym uprzedmiotowieniem - powiedział abp Hoser. Wskazał, że taka etyka przypomina, iż ciało stanowi wraz z jego morfologią i funkcją integralną część osoby ludzkiej.

Jak podkreślił abp Hoser, należy przywrócić niepodważalną wartość każdego życia ludzkiego, bez względu na jego użytkową i produkcyjną przydatność i bez względu na jego zdolność do samoobrony, jakość biologiczną i wydajność czynnościową. - Załamanie się poczucia wartości życia ludzkiego, poddanie go skrajnemu relatywizmowi, prowadzi do postępującej degradacji medycyny i życia społecznego - zaakcentował hierarcha.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych wskazał, że zagrożenie dla życia ludzkiego przejawia się w tych fazach, gdy jest ono najsłabsze i najbardziej zależne od środowiska i otoczenia. Są to początek i koniec życia ludzkiego. Przypomniał, że ofiary aborcji w świecie sięgają rocznie co najmniej 60 mln ludzi w okresie prenatalnym i coraz częściej dotyczą nawet drobnych i dobrze rokujących wad czy uszkodzeń.

- Odmowa cech człowieczeństwa człowiekowi słabemu i bezbronnemu, głównie w okresie embrionalnym, sięga coraz wyższego przedziału wiekowego, aż do tworzenia pojęć potworków, jak aborcja postnatalna, czego przykład mieliśmy w szpitalu św. Rodziny - przypomniał abp Hoser.

Hierarcha wskazał także, że cień eutanazji kładzie się na końcowym okresie życia biologicznego człowieka wchodząc do kanonu postępowania ubezpieczycieli i managerów zdrowia publicznego.

Podsumowując powiedział, że współczesna medycyna w swej coraz większej polaryzacji i ambiwalencji stanowi szansę ochrony życia ludzkiego i zintegrowanego zdrowia, jak nigdy przedtem. - Czy tę szansę damy każdemu czy tylko elicie? Tych uznanych za wartych życia? - zapytał arcybiskup.

- Życie jest darem, a należny mu szacunek hołdem dla dawcy życia, który mówi: upomnę się też u człowieka o życie człowieka - zakończył biskup warszawsko-praski.

Gościem konferencji "Rodzina siłą Polski" była również Gianna Molla, córka Joanny Beretty Molli, świętej, która mimo zagrożenia życia zdecydowała się urodzić poczęte dziecko.

Córka Joanny Beretty Molli przyznała, że jej życie zawdzięcza ofiarnej miłości swojej matki, która zmarła tydzień po porodzie. Wskazała, że jej ofiara sprawiła, że w 2004 roku została kanonizowana przez Jana Pawła II, który uznał ją za patronkę dzieci, które się nie narodziły. - Jej życie było świadectwem przykładnego chrześcijańskiego życia, pełnego szacunku do poczęcia - oceniła Gianna Molla.

- Dar życia jest wszystkim. Nie może być zastąpiony niczym innym. Dlatego powinniśmy je zawsze chronić - powiedziała córka świętej. Podczas świadectwa wskazała, że szacunku wobec daru życia nauczyli ją jej rodzice. - Byli oni przykładem prawdziwej miłości. Swoją miłość przeżywali zawsze w kontekście wiary - oceniła Włoszka.

Podczas spotkania w sejmowej Sali Kolumnowej Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia Paweł Wosicki przekazał posłom apel Federacji, w którym wzywają parlamentarzystów do troski o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa.

Konferencja "Rodzina siłą Polski" zorganizowana została przez Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Akcji katolickiej, Ruchu Światło-Życie i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z okazji dziesiątej rocznicy wprowadzenia do Kaplicy Sejmowej relikwii św. Joanny Beretty Molli oraz ustanowienia Narodowego Dnia Życia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Przywróćmy wartość każdego życia ludzkiego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.