Rabin Skórka: Żadna religia nie jest samotną wyspą

Rabin Skórka: Żadna religia nie jest samotną wyspą
Fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube.com
KAI / tk

- Jeśli dąży się do pokoju, to Bóg nie ingeruje nawet w kult bożków. Żadna religia nie jest samotną wyspą – powiedział rabin Abraham Skórka. Przyjaciel papieża Franciszka był gościem lubelskich obchodów Dnia Judaizmu.

W spotkaniu uczestniczył abp Stanisław Budzik, bp Mieczysław Cisło, ks. prof. Mirosław Wróbel oraz ks. dr Tomasz Adamczyk. Ze względów pandemicznych wydarzenie miało przebieg on-line.

W swoim wykładzie rabin Skórka mówił o znaczeniu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego dla całego świata. Zauważył, że wspólna refleksja nad Bogiem i jego Słowem, może mieć charakter zbawczy. - W Księdze Rodzaju, opowieść o Wieży Babel zaczyna się imponującym opisem ówczesnego społeczeństwa babilońskiego, które miało jeden język i jedną wspólną mowę. Czy to było dobrze mieć jeden wspólny język? – pytał.

- Posiadanie wspólnego języka jest kulturową koniecznością dla rozwoju społeczeństwa, ale posiadanie wspólnej mowy może być wynikiem narzucenia jednego dozwolonego języka przez despotyczny lub tyrański rasizm. Tak właśnie rabiniczni mędrcy Talmudu interpretowali historię wieży Babel. To, co było obrzydliwe w oczach Boga to próżność widoczna w gorliwości dla tego projektu, arogancja ich przywódcy oraz mocna i hipnotyzująca mowa, którą iść do tego przymusił – dodał rabin.

Jak zauważył, taki stan rzecz, nigdy nie pozwoliłoby na rozwój osoby takiej, jaką był Abraham, która kwestionowałaby wierzenia sobie współczesnych. - Wieloaspektowy język i mnogość języków we wszystkich odmianach są warunkiem dojrzewania ludzkiej duchowości. Jeśli dąży się do pokoju, to Bóg nie ingeruje nawet w kult bożków. Ale bałwochwalstwo widoczne w nazizmie, faszyzmie czy stalinizmie jest niekompatybilne z pokojem. Żadna religia nie jest samotną wyspą, a te totalitaryzmy uderzały zarówno w Żydów jak i chrześcijan. – wyjaśniał lider gminy żydowskiej Benei Tikva.

Spotkanie zostało przerwane z powodu cyberataku. Po jego wznowieniu Rabin Skórka zauważył, że jest to kolejny dowód na to, że wciąż jest wiele do zrobienia w kwestii dialogu.

- Nie wiem kto przeszkodził nam w tej refleksji i modlitwie, ale tak naprawdę mówi nam, że są wciąż są ludzie, którzy chcą zapobiec prawdziwemu dialogowi. Razem z obecnym papieżem, gdy jeszcze był biskupem Buenos Aires, nagraliśmy 31 programów telewizyjnych, w których jak przyjaciele rozmawialiśmy o różnych problemach społeczeństwa argentyńskiego. Chcieliśmy dać przykład, że choć dialog nie jest prosty to jako biskup i rabin usiedliśmy do wspólnej analizy – wspominał rabin Skórka.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Wacław Hryniewicz OMI
17,96 zł
35,90 zł

Życie człowieka wierzącego to ciągły dialog z Bogiemi z innymi ludźmi. Bóg wybrał dialog z człowiekiem jako zbawczą drogę docierania do ludzkiej wolności. Dla chrześcijanina sam Chrystus jest największą inspiracją do kształtowania w sobie postawy...

Skomentuj artykuł

Rabin Skórka: Żadna religia nie jest samotną wyspą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.