Rada Kardynałów o synodzie i reformie Kurii

Rada Kardynałów o synodzie i reformie Kurii
(fot. EPA/OSSERVATORE ROMANO)
KAI / psd

Tematyka najbliższego Synodu Biskupów oraz realizacja kolegialności w Kościele to główne tematy prac obradującej od wczoraj Rady Kardynałów - nowej instytucji utworzonej formalnie w miniony poniedziałek - 30 września, a obradującej od wczoraj w Watykanie. O jej pracach poinformował dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

Rada Kardynałów rozpoczęła obrady wczoraj rano w bibliotece prywatnej Ojca Świętego, w Pałacu Apostolskim, ale od wczorajszego popołudnia obraduje w Domu Świętej Marty, gdzie zakwaterowani są wszyscy jej członkowie. Po słowach wprowadzenia Papieża Franciszka członkowie Rady wymienili opinie na temat wizji Kościoła w ujęciu II Soboru Watykańskiego. "Mówiono o misji Kościoła, o relacji między Kościołem powszechnym a Kościołami lokalnymi, o komunii, uczestnictwie, kolegialności w prowadzeniu Kościoła, o Kościele ubogich, o misji świeckich w Kościele, o służebnym charakterze i wszystkich instytucji kościelnych i odpowiedzialności wszystkich członków Kościoła za wspólnego dobra" - stwierdził ks. Lombardi.

Natomiast wczoraj po południu w Domu Świętej Marty mówiono o kolejnym Synodzie Biskupów. Ks. Lombardi przypomniał, że Papież Franciszek już zapowiedział, że będzie on poświęcony osobie i rodzinie w świetle Ewangelii. Z tego względu na sesji roboczej obecny był także sekretarz generalny Synodu, abp Lorenzo Baldisseri. Kwestia ta jest dość pilna i można oczekiwać, że niebawem - za tydzień lub dwa zostanie ogłoszony temat Synodu. Mówiono także o nowych sposobach pracy zgromadzenia Synodu, zarówno zwyczajnego jak i nadzwyczajnego oraz konieczności ich udoskonalenia.

W sesjach wczorajszych uczestniczył Ojciec Święty. Natomiast dziś rano Papież Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej. W tym czasie Rada Kardynałów omawiała kwestie związane z reformą Kurii Rzymskiej. Jak zaznaczył ks. Lombardi chodzi o relacje dykasterii z Ojcem Świętym, koordynację ich prac, funkcje Sekretariatu Stanu i tak dalej... "Są to kwestie bardzo szerokie, złożone, co do których istnieje duża ilość przedstawionych sugestii i pomysłów. Obecnie kardynałowie będą pracować także nad tą tematyką" - zapowiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Ks. Lombardi zaznaczył, że ośmiu kardynałów - członków Rady nie są delegatami poszczególnych kontynentów. Są oni członkami kolegium biskupów, znającymi prawdziwe problemy Kościoła w różnych częściach świata i oczywiście cieszą się wielkim zaufaniem papieża. Odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy dodał, że Rada może poruszać także kwestie ekonomiczne, ale dotychczas ich nie podjęła.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rada Kardynałów o synodzie i reformie Kurii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.