Rada Kardynałów rozmawiała o gospodarce

Rada Kardynałów rozmawiała o gospodarce
(fot. Wikimedia Commons)
6 lat temu
KAI / mm

Kwestie administracyjno-gospodarcze były przedmiotem dzisiejszych obrad 8 osobowej Rady Kardynałów, ustanowionej przez papieża 13 kwietnia ub. roku - poinformował dziennikarzy rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ.

Dodał, że na spotkanie zaproszono członków Komisji ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej, z jej przewodniczącym, prof. Josephe F.X. Zahrą. Obecny był także sekretarz stanu, abp Pietro Parolin.

Dyrektor watykańskiej Sala Stampa podkreślił, że dzisiaj rozpoczęło się dziesięć bardzo intensywnych dni. Rano członkowie Rady Kardynałów uczestniczyli we Mszy św. w Domu Świętej Marty. Obrady tego gremium toczyły się także w papieskiej rezydencji. Poranne zebranie poświęcone było wysłuchaniu trzech przedstawicieli Komisji ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej. Byli to prof. Zahra, sekretarz ks. prałat Vallejo Balda, oraz Jochen Messemer, który jest także międzynarodowym rewizorem Prefektury ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Przedstawili oni prace komisji w minionych miesiącach, a także pierwsze projekty propozycji. "Nie podjęto żadnej decyzji" - stwierdził ks. Lombardi. Zaznaczył, że kwestie tę będą przedmiotem dalszej pracy Rady Kardynałów, w tym dzisiaj po południu.

Natomiast jutro rano przewidziano wysłuchanie komisji ds. reformy Instytutu Dzieł Religijnych (tzw. "banku watykańskiego"), na której czele stoi kard. Renato Farina. Natomiast w środę po południu Rada Kardynałów spotka się z Komisją ds. Studium Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej (tzw. rada 15).

W czwartek 20 lutego rozpocznie się konsystorz nadzwyczajny, na którego obrady zaproszeni są wszyscy kardynałowie, w tym i ci, którzy 22 lutego zostaną włączeni do tego gremium. Obrady rozpoczną się o godz. 9.30 w Nowej Auli Synodalnej mieszczącej się nad aulą Pawła VI. Zgromadzonych powita dziekan, kard. Angelo Sodano a następnie słowo do "senatu Kościoła" skieruje papież Franciszek. Relację wprowadzającą dotyczącą rodziny wygłosi kard. Walter Kasper. Ks. Lombardi podkreślił, że ma to związek z tematyką najbliższego Synodu Biskupów. Następnie będą miały miejsce wolne wystąpienia poszczególnych purpuratów. Obrady konsystorza odbywa się będą w czwartek i piątek od 9.30-12.30 i od 16.30-19.00.

W sobotę o godz. 11.00 w bazylice watykańskiej odbędzie się konsystorz, podczas którego Ojciec Święty włączy do Kolegium Kardynalskiego 19 jego nowych członków, zaś w niedzielę 23 o godz. 10.00 sprawować będzie z nimi Mszę św. także w bazylice watykańskiej.

W następnym tygodniu w poniedziałek 24 i wtorek 25 zbierze się z kolei sekretariat generalny Synodu Biskupów. Podczas tych obrad zostanie oceniony sondaż na temat rodziny przeprowadzony w całym Kościele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rada Kardynałów rozmawiała o gospodarce
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Rada Kardynałów rozmawiała o gospodarce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.