Raport policji: Watykan "nie prał pieniędzy" w Australii

Raport policji: Watykan "nie prał pieniędzy" w Australii
Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
8 miesięcy temu
KAI /kb

Australijska policja federalna nie dopatrzyła się żadnych uchybień ze strony Watykanu w dochodzeniu w sprawie przelewów pieniędzy między Państwem Watykańskim i Australią.

Jak podała agencja Associated Press, prowadzący sprawę śledczy ds. finansowych przedstawił to w zaktualizowanym raporcie 22 marca br. w Senacie w Canberze. Tym samym dochodzenie władz w tej sprawie zostało zakończone.

Jesienią ubiegłego roku australijska agencja ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy Austrac powiadomiła policję o „nietypowych transakcjach z Watykanu” i podejrzewała, że Stolica Apostolska inwestuje na australijskim rynku finansowym.

Pojawiły się również spekulacje, że płatności mogły zostać wykorzystane do przyspieszenia sprawy dotyczącej oskarżeń o domniemane nadużycia seksualne toczonej przeciwko kard. George’owi Pellowi. Podano przy tym kwotę 2,3 mld dolarów australijskich (1,4 mld euro). Watykan zaprzeczył tym doniesieniom, co wywołało jeszcze większe spekulacje na temat możliwego prania brudnych pieniędzy.

W styczniu agencja Austrac po zbadaniu sprawy stwierdziła, że wspólny przegląd dokonany przez Financial Intelligence Units oraz jednostki wywiadu finansowego obu krajów wykazał, że transakcje wyniosły łącznie 9,5 mln dolarów australijskich (6 mln euro) w latach 2014-2020.

Stwierdzono, że kwota ta stanowi sumę 362 indywidualnych przelewów, a nie 47 tys. transakcji, na które wcześniej się powoływano. Błąd został przypisany błędowi kodowania komputerowego.

Zastępca komisarza australijskiej policji federalnej Ian McCartney potwierdził, że informacje finansowe zostały zweryfikowane.

- Nasze stanowisko na tym etapie jest takie, że nie możemy mówić o żadnych wykroczeniach w odniesieniu do tych przelewów - powiedział McCartney.

Źródło: KAI / kb

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Raport policji: Watykan "nie prał pieniędzy" w Australii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.