Raport Szlachetnej Paczki. Spadek zaangażowania Polaków w pomoc uchodźcom

Raport Szlachetnej Paczki. Spadek zaangażowania Polaków w pomoc uchodźcom
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP/ kb

Widać spadek zaangażowania Polaków w pomoc uchodźcom z 56 proc. w pierwszych tygodniach wojny do 47 proc. w ostatnich dwóch miesiącach - wynika z najnowszego raportu „Pomoc uchodźcom – jak nas zmienia?” opracowanego przez akcję charytatywną Szlachetna Paczka.

Według autorów opracowania powodów takiego zjawiska jest kilka: zmęczenie tematem wojny – tak deklaruje prawie 50 proc. badanych, niższe poczucie bezpieczeństwa finansowego, na które wpływa rosnąca inflacja, a także wizja wydatków związanych z wakacjami.

Polacy pomagają uchodźcom

Mimo zmniejszającego się zaangażowania w pomoc – wskazano w raporcie - 40 proc. badanych uważa, że wielka mobilizacja społeczna, której byliśmy uczestnikami i świadkami, ma szansę trwale zmienić postawy społeczne Polaków.

„Polacy mają dość tematu wojny. To nie oznacza, że są zmęczeni ludźmi, którzy uciekli przed wojną i są w trudnej sytuacji. Nadal kierujemy się współczuciem i potrzebą serca, szczególnie, gdy poznajemy historie konkretnych osób” - oceniła Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna, organizatora m.in. Solidarnej Paczki skierowanej do uchodźców.

DEON.PL POLECA


Jak przypomniała, w pierwszym badaniu, przeprowadzonym przez Szlachetną Paczkę z końcem marca 56 proc. badanych deklarowało zaangażowanie się w pomoc uchodźcom. W kolejnym badaniu, przeprowadzonym 23 maja – czyli dwa miesiące później – nadal zaangażowanych w pomoc było 47 proc. Polaków.

Forma tej pomocy ulega niewielkim zmianom - najczęściej było to wsparcie finansowe – niemal połowa osób, które angażują się w pomoc uchodźcom przekazała pieniądze. Nadal dużym powodzeniem cieszą się zbiórki – 43 proc. badanych przekazała żywność, 35 proc. odzież.

Według raportu zmieniło się zaangażowanie w zbiórki inne niż żywność, odzież czy pieniądze. Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy liczba osób biorących udział w takich zbiórkach zwiększyła się o 12 punktów procentowych.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Raport Szlachetnej Paczki. Spadek zaangażowania Polaków w pomoc uchodźcom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.