Redemptoryści rozpoczęli posługę w Mińsku

Zobacz galerię
Redemptoryści rozpoczęli posługę w Mińsku
7 lat temu
o. Wiktor Bochan CSsR, Grodno

Ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz dokonał poświęcenia nowej kaplicy pw. Matki Bożej Loretańskiej w Mińsku. Uroczystość, która odbyła się 15 grudnia, miała podwójny wymiar, bo w tym dniu młoda wspólnota katolików przeżywała także po raz pierwszy odpust parafialny.

Nowo poświęcona kaplica znajduje się w dzielnicy Sokół i jest miejscem modlitwy parafii, która została utworzona w marcu br. Jest ona kolejną placówką duszpasterską redemptorystów na Białorusi, otwartą 30 czerwca.

Uroczystość zgromadziła nie tylko wiernych młodej parafii, lecz także i gości przybyłych z Grodna i zagranicy. Wśród gości byli obecni: wikariusz prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Piotr Chyła, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich Józef Dąbrowski z małżonką oraz przedstawiciele duszpasterstwa kolejarzy z Grodna i Lidy.

Ksiądz arcybiskup Kondrusiewicz podziękował redemptorystom za rozpoczęcie posługi w nowej parafii. Zaznaczył też, iż wierni od dłuższego czasu oczekiwali, aby w tym miejscu pojawiła się świątynia i kapłan, który będzie pomagał im wzrastać w świętości. - Ta kaplica jest darem dla parafii i każdego, kto będzie tu przychodzić - podkreślił w homilii.

Odnosząc się do trwającego okresu Adwentu stwierdził, że ten czas jest nową szansą, którą Bóg daje człowiekowi, by odrodzić się i wzrastać w wierze. - Temu celowi ma służyć nowa kaplica pw. Matki Bożej Loretańskiej, jako centrum duchowe, gdzie ludzie będą mogli spotykać Boga, a Jezus mocą swojej łaski będzie rodził się w ich sercach - dodał pasterz diecezji.

Sokół jest nową dzielnicą Mińska, zlokalizowaną w pobliżu lotniska międzynarodowego. Liczy osiem tysięcy mieszkańców i ciągle się rozwija. Nowo otwarta kaplica jest aktualnie jedynym miejscem kultu religijnego dla katolików Sokoła. Jednocześnie jest pierwszą placówką redemptorystów na Białorusi poza diecezją grodzieńską. Posługę duszpasterską pełni w niej obecnie o. Stanisław Staniewski. W przyszłości dołączą do niego inni współbracia, aby we wspólnocie podjąć dzieło ewangelizacji w duchu św. Alfonsa de Liguori.

Redemptoryści z Prowincji Warszawskiej rozpoczęli pracę na Białorusi przed 24 laty. Oprócz Mińska zajmują się duszpasterstwem parafialnym w Grodnie, Wielkiej Brzostowicy, Porzeczu i Nowej Rudzie. Od kilku lat głoszą też misje parafialne, które cieszą się rosnącą popularnością.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Redemptoryści rozpoczęli posługę w Mińsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.