Rekolekcje na rowerze. Dwa w jednym

Zobacz galerię
Rekolekcje na rowerze. Dwa w jednym
(fot. KSM)
Agnieszka Borowczak

Od dziewięciu lat, w wakacje, grupa młodych ludzi wyrusza z Poznania w daleką trasę rowerami, by przeżyć "rekolekcje na kółkach". 40 Osób przemierza średnio 1000 km w mniej więcej 13 dni. Celem wypraw poza duchowym przeżyciem, jest między innymi zapoznanie się z dorobkiem kultury narodowej, a także dbanie o rozwój fizyczny.

Pomysłodawcą i organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM), poznański oddział nr 78 na Woli. Pierwsza wyprawa odbyła się w 2006 roku, a jej celem było Wilno, szczególnie Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. W zdobyciu celu pomógł młodzieńczy zapał, pasja rowerowa i - właściwie po pierwsze - zaufanie Bożej Opatrzności. Trzy tygodnie w podróży, które nie obyły się bez zakwasów, potu i łez (zmęczenia i szczęścia) nikogo nie zniechęciły.

DEON.PL POLECAPóźniej, co roku podróżowali: śladami Jana Pawła II; do Zabawy - rodzinnej miejscowości Karoliny Kózkówny; do Rostkowa - miasta, w którym urodził się Stanisław Kostka, szlakiem wschodnich sanktuariów Maryjnych, a ostatnie dwa lata spędzili poznając historię Cystersów - kolejno południowe i północne tereny Polski. Malownicze szlaki Ojczyzny, rodzinna atmosfera i duch modlitwy z roku na rok przyciąga coraz więcej chętnych. I nic dziwnego - tego typu wakacje mają wymiar i fizyczny i duchowy, czyli tak zwane "dwa w jednym". Nie jest to typowa pielgrzymka zmierzająca co roku w to samo miejsce - organizatorzy starają się wybierać nowe szlaki do przemierzenia. "Zaczynaliśmy od 20 osób, by dzisiaj pielgrzymować z 40osobową grupą" - mówią. "Z każdym kolejnym wyjazdem jesteśmy bogatsi w nowe doświadczenia".

Dodatkowo podczas drogi uczestnicy mogą poznać siebie i swoich współtowarzyszy. Na trasie pojawia się mnóstwo okazji do okazania pomocy. Zawiązują się przyjaźnie, a nawet późniejsze małżeństwa. Najmłodszy uczestnik miał 13 lat, najstarszy - ponad 60! Co roku pielgrzymom towarzyszy błogosławieństwo Księdza Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego i wiele medialnych patronatów z Wielkopolski. W czasie jazdy pielgrzymom towarzyszy ksiądz kapelan Mikołaj Graja, który dzieli trudy współuczestników, jadąc również na rowerze.

W tym roku organizatorzy zapraszają na IX Poznańską Rowerową Pielgrzymkę: Śladami Męczenników Polskich. Odbędzie się ona 4-14 sierpnia. Trasa poprowadzi między innymi przez Szczepanów, Zabawę, Kraków i Oświęcim. Na tych terenach pielgrzymi poznają historię męczenników polskich: św. Stanisława ze Szczepanowa, bł. Karoliny Kózkowny i św. Maksymiliana Kolbe.

Co zrobić, aby dołączyć do grupy? Po pierwsze trzeba mieć sprawny rower, aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek na drodze. Mimo, że panuje podział na grupy, w której tempo dostosowywane jest do najsłabszego uczestnika, przyda się dobra kondycja, która będzie sprawdzona na jednym z wyjazdów kondycyjnych, prowadzonych przez pielgrzymkowych przewodników.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej pielgrzymki www.poznanskarowerowa.ksm.org.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rekolekcje na rowerze. Dwa w jednym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.