Relacja z pogrzebu papieża Benedykta XVI [TRANSMISJA]

Relacja z pogrzebu papieża Benedykta XVI [TRANSMISJA]
fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI
PAP / tk / pk

O godz. 9.30 na placu Świętego Piotra w Watykanie rozpoczęła się msza pogrzebowa Benedykta XVI. Po raz pierwszy w dziejach urzędujący papież przewodniczy uroczystościom pogrzebowym swego emerytowanego poprzednika. Szacuje się, że w mszy bierze udział około 100 tysięcy osób. Przybyli przywódcy z ponad 30 krajów. Ceremonii towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Transmisja pogrzebu papieża Benedykta XVI

DEON.PL POLECA
Relacja na żywo z pogrzebu papieża Benedykta XVI

[11:06] Po mszy pogrzebowej Benedykta XVI, zakończonej przed godziną 11 na placu Świętego Piotra, trumna z jego ciałem zostanie złożona w grobie w Grotach Watykańskich w miejscu, gdzie w latach 2005-2011 był pochowany Jan Paweł II. Wcześniej był tam też grób Jana XXIII.

[10:55] Na zakończenie mszy pogrzebowej Benedykta XVI papież Franciszek odprawił końcowe obrzędy pogrzebowe: pokropił trumnę wodą święconą, okadził ją kadzidłem i odmówił nad nią ostatnią modlitwę. Następnie trumna została przeniesiona w procesji do bazyliki watykańskiej.

[10:54] Papież Franciszek podczas mszy pogrzebowej powiedział w modlitwie: "Umocnieni darami Twojej miłości Panie, prosimy o to, aby Twój sługa Benedykt, wierny szafarz boskich tajemnic na ziemi mógł cieszyć się Twoim miłosierdziem w wiecznej chwale świętych".

[10:52] Papież senior Benedykt XVI spocznie w podziemiach Bazyliki Watykańskiej, w tym samym miejscu, gdzie spoczywał Jan Paweł II.

[10:50] W Krakowie bije Dzwon Zygmunta.

[10:45] Na placu św. Piotra powoli dobiega końca msza święta pogrzebowa emerytowanego papieża Benedykta XVI. W tej chwili trwają ostatnie obrzędy nad trumną zmarłego papieża.

[10:43] Kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego, okadził trumnę z ciałem Benedykta XVI i pokropił ją wodą święconą.

[10:36] Tysiące wiernych przystąpiły do komunii podczas mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem Franciszka na placu Świętego Piotra. Komunii udziela kilkuset z 3700 kapłanów z całego świata, koncelebrujących mszę.

[10:30] Prezydent Andrzej Duda bierze udział w uroczystościach pogrzebowych papieża seniora Benedykta XVI.

[10:16] Podczas mszy pogrzebowej papieża Benedykta XVI w pewnym momencie nisko nad głowami wiernych przeleciały czarne ptaki. Najpierw dwa z nich krążyły nad wiernymi, po chwili pojawił się następny, który leciał na tyle nisko, że zaczepiał niektóre osoby, po czym odleciał. Podczas nabożeństwa wierni mogli zaobserwować również inne symboliczne obrazki. Oto kopuła bazyliki Świętego Piotra po rozpoczęciu mszy pogrzebowej ponownie skryła się we mgle. Pokazała się na chwilę, wraz ze świecącym w słońcu krzyżem, jedynie na czas Ewangelii.

[10:11] - Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała gdy będziesz słyszał Jego głos ostatecznie i na zawsze! - powiedział papież Franciszek na zakończenie homilii podczas mszy świętej pogrzebowej papieża Benedykta XVI.

[10:00] "Santo subito" (święty natychmiast - przyp. red.) - taki transparent pojawił się wśród wiernych uczestniczących w mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI na placu Świętego Piotra. Wezwanie to przywołuje pogrzeb Jana Pawła II 8 kwietnia 2005 roku, gdy również je podnoszono.

[09:55] Papież Franciszek podczas mszy pogrzebowej Benedykta XVI powiedział w homilii, że był on świadkiem Ewangelii, którą krzewił podczas swego życia. Mówił o jego "mądrości, łagodności i oddaniu". Na mszy na watykańskim placu Świętego Piotra jest kilkadziesiąt tysięcy osób. - Mocno przywiązani do ostatnich słów Pana i do świadectwa, które naznaczyło jego życie, chcemy jako wspólnota kościelna pójść jego śladami i powierzyć naszego brata w ręce Ojca: niech te ręce miłosierdzia znajdą jego lampę zapaloną olejem Ewangelii, którą rozkrzewiał i której był świadkiem podczas swego życia - mówił Franciszek o swym zmarłym 31 grudnia poprzedniku.

[09:37] Na placu Świętego Piotra trwa msza święta pogrzebowa emerytowanego papieża Benedykta XVI.

[09:30] Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się msza pogrzebowa emerytowanego papieża Benedykta XVI, której przewodniczy papież Franciszek. W Watykanie zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób, plac jest niemal pełny.

[09:13] Podczas wyniesienia trumny z ciałem Benedykta XVI, na co wierni odpowiedzieli głośnymi oklaskami, kopuła bazyliki Świętego Piotra zaczęła wyłaniać się zza mgły. - Szanowni państwo, bardzo proszę usiąść - zwracają się do wiernych przedstawiciele służby porządkowej po rozpoczęciu modlitwy różańcowej przed mszą. - Ale gdzie? - spoglądają po sobie wierni, dla których brakło krzesełek.

[08:54] W rogito, czyli dokumencie włożonym do trumny Benedykta XVI w chwili jej zamknięcia w środę wieczorem i opisującym jego papieską posługę, przypomniano jego walkę z pedofilią w Kościele - podała agencja Ansa. "Walczył stanowczo z przestępstwami popełnionymi przez przedstawicieli duchowieństwa przeciwko małoletnim i słabym nawołując stale Kościół do nawrócenia, do modlitwy, do pokuty i oczyszczenia" - to fragment z rogito, zamkniętego w metalowej tubie i włożonego do trumny emerytowanego papieża. Tekst napisano po łacinie.

[08:44] Trumna z ciałem emerytowanego papieża Benedykta XVI została wyniesiona z watykańskiej bazyliki Świętego Piotra na plac, gdzie o godzinie 9.30 rozpocznie się msza pogrzebowa pod przewodnictwem Franciszka. Na placu zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Do rozpoczęcia mszy odmawiany będzie różaniec. W koncelebrze weźmie udział ponad 120 kardynałów na czele z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kardynałem Giovannim Battistą Re, 400 biskupów i 3700 kapłanów.

[08:27] Paulina Guzik, która jest w Watykanie, opublikowała film z Placu Świętego Piotra.

[06:50] - Przyszłyśmy przed plac Świętego Piotra zaraz po godzinie 5, ale spodziewałyśmy się dużo większej liczby osób - powiedziały dwie młode kobiety, przybyłe na mszę pogrzebową emerytowanego papieża Benedykta XVI. - Część moich znajomych nie wybrała się na mszę, ponieważ przestraszyła się spodziewanych tłumów - wyjaśniła młoda Japonka, mieszkająca i studiująca w Rzymie. - Jak na razie nie wygląda to tak strasznie - dodała.

[06:29] Czwartek, w którym odbędą się uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża Benedykta XVI, nie będzie dniem żałoby w Watykanie. Jest ona ogłaszana w przypadku śmierci urzędującego papieża - wyjaśniono.

[06:21] Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszyć będą czwartkowym uroczystościom pogrzebowym Benedykta XVI. Cały rejon placu Świętego Piotra został ogłoszony od północy ze środy na czwartek czerwoną strefą bezpieczeństwa. Czuwać będzie tysiąc policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb porządkowych.

[06:12] W mszy pogrzebowej Benedykta XVI wezmą udział dwie oficjalne delegacje państwowe - z Włoch i Niemiec. Obecni będą także w charakterze prywatnym przywódcy i politycy z innych krajów, przedstawiciele episkopatów ze wszystkich kontynentów, reprezentanci różnych wyznań chrześcijańskich, a także wspólnoty żydowskiej i islamu.

[05:50] W odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, po pogrzebie papieża, w kościołach w całym kraju zostaną odprawione msze żałobne w intencji zmarłego Ojca Świętego. W kilku polskich diecezjach w czwartek odbędą się również w katedrach centralne modlitwy za papieża Benedykta XVI, o które prosił abp Gądecki.

Pogrzeb Benedykta XVI

Benedykt XVI, który stał na czele Kościoła od 2005 do 2013 roku, zmarł 31 grudnia w wieku 95 lat w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszkał od czasu swej rezygnacji. Przez trzy dni jego ciało było wystawione w bazylice Świętego Piotra, gdzie hołd oddało mu prawie 200 tysięcy osób.

Wieczorem w środę ciało zostało złożone w cyprysowej trumnie. Znalazły się w niej także watykańskie monety i medale wybite w czasie, gdy stał na czele Kościoła, a także jego paliusze i specjalny tekst opisujący jego pontyfikat.

W czwartek przed godziną 9 rano trumna zostanie wyniesiona na plac Świętego Piotra, gdzie na początek mszy będą już czekać tysiące ludzi. Wtedy rozpocznie się odmawianie różańca. Mszę pod przewodnictwem Franciszka przy ołtarzu odprawiać będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re ze względu na problemy papieża z poruszaniem się.

Jak wyjaśnił dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni, liturgia będzie zbliżona do tej przygotowanej na pogrzeb papieża. Zaznaczył zarazem, że zostanie ona zmodyfikowana tak, aby była dostosowana do okoliczności. A są one nadzwyczajne, tak jak wyjątkowa była sytuacja od 13 marca 2013 roku, czyli od wyboru Franciszka i obecności jego emerytowanego poprzednika. W liturgii nie będzie zatem bezpośrednich odniesień i modlitw nawiązujących do śmierci papieża.

Po zakończeniu mszy Franciszek odprawi końcowe obrzędy pogrzebowe: pokropi trumnę wodą święconą, okadzi ją kadzidłem i odmówi nad nią ostatnią modlitwę. Następnie trumna zostanie przeniesiona w procesji do bazyliki watykańskiej. Jednocześnie przypomina się, że zgodnie z życzeniem Benedykta XVI uroczystości będą skromne.

Po mszy, transmitowanej do wielu krajów świata, odbędzie się ceremonia złożenia trumny w grobie w Grotach Watykańskich. Wcześniej pochowany był tam św. Jan XXIII, a w latach 2005-2011, czyli do beatyfikacji św. Jan Paweł II.

Cyprysowa trumna zostanie opieczętowana i zamknięta w dwóch kolejnych: cynkowej i drewnianej. Prywatna uroczystość złożenia trumny do grobu nie będzie transmitowana.

Pogrzeb papieża Benedykta XVI będzie transmitowany również w telewizji TVP 1 i TV Trwam.

Źródło: PAP / tk / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elio Guerriero

Epoka Ratzingera
Zrozum człowieka, który zmienił Kościół i wpłynął na losy świata

Cudowne dziecko teologii, ekspert soborowy, „pancerny kardynał”, papież-intelektualista, obrońca ortodoksji, „skromny pracownik winnicy Pańskiej”. Obraz życia Josepha Ratzingera, budowany na doniesieniach medialnych,...

Skomentuj artykuł

Relacja z pogrzebu papieża Benedykta XVI [TRANSMISJA]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.