Relacja ze zmarłymi to kult Boga, nie ich samych

Relacja ze zmarłymi to kult Boga, nie ich samych
(fot. flickr.com/ by SpirosK)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Tradycja Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych jest wciąż żywa w Hiszpanii. Pomimo dnia pracy wielu mieszkańców odwiedza cmentarze, aby zapalić świece i złożyć kwiaty na grobach najbliższych. Nie stygnie również zapał uczestniczenia w nabożeństwach za zmarłych. W zależności od regionu, z dzisiejszym dniem wiążą się różne tradycje lokalne.

"Nasza relacja ze zmarłymi rodzi się z wiary, nadziei i chrześcijańskiej miłości, a jej źródłem i centrum jest Jezus Chrystus, który umarł i zmartwychwstał" - przypomina bp Jiménez Zamora, ordynariusz diecezji Santander. Ta relacja "nie jest kultem zmarłych, jak w innych religiach czy wierzeniach, ale kultem Boga, a stąd kultem świętych, którzy są odbiciem Bożej chwały i świętości, oraz spotkaniem w Nim z naszymi zmarłymi przez modlitwę. Nasza modlitwa pomaga im, ale jednocześnie przygotowuje nas, aby ich wstawiennictwo za nas było skuteczne" - podkreśla bp Zamora.

DEON.PL POLECAZ dzisiejszym dniem wiążą się też różne lokalne tradycje. W mieście Zamora ma miejsce tzw. procesja dusz. Arcybractwo o tej samej nazwie idzie na cmentarz odmawiając za zmarłych różaniec przy blasku świec. W Alicante istnieje tradycja stawiania w oknie zapalonej świecy. W Tajuelo w prowincji Soria odbywa się tzw. Rytuał dusz. Przy dźwięku dzwonu na ulice wychodzi procesja, podczas której mężczyźni śpiewają specjalny "Kantyk dusz", a po każdej zwrotce proboszcz odmawia Ojcze nasz za zmarłych. Trzykrotne uderzenie w dzwon obwieszcza koniec procesji i początek tradycyjnego poczęstunku.

W Hiszpanii dzisiejszy dzień nie jest tylko wspomnieniem tych, którzy już odeszli, ale także spotkaniem żywych. Stąd nie może zabraknąć na stołach tradycyjnych małych pączków buñuelos ani słodkich huesos de santos - "kości świętych". W Andaluzji słynne są ciasteczka borrachillos, a w Galicji i Kastylii - pieczone kasztany.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Relacja ze zmarłymi to kult Boga, nie ich samych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.