Relikwie bł. Carla Acutisa peregrynowały po Irlandii. "Mogłem zobaczyć kościoły pełne ludzi"

Relikwie bł. Carla Acutisa peregrynowały po Irlandii. "Mogłem zobaczyć kościoły pełne ludzi"
Relikwie bł. Carlo Acutisa peregrynowały po Irlandii (fot. Maria Vision Italia / YouTube.com)
Krzysztof Dudek SJ / vaticannews.va

W Irlandii przez niemal tydzień trwała peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa. Jak przyznał biskup Asyżu Domenico Sorrentino, "Mogłem zobaczyć kościoły pełne ludzi, przed którymi ustawiały się długie, wielogodzinne kolejki". Zaznaczył także, iż to wydarzenie rozbudza na nowo nadzieję, że Europa nie jest stracona dla Ewangelii.

- Zakończyła się trwająca blisko tydzień peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa w Irlandii. Kiedy głosiliśmy Ewangelię, odwołując się do przykładu Carla i Franciszka z Asyżu, mogliśmy zobaczyć, że ludzie pragną powrócić do piękna życia chrześcijańskiego – powiedział abp Domenico Sorrentino.

Peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa w Irlandii

Relikwie bł. Carla nawiedziły katedry w Derry i Dromore, a także sanktuarium w Knock. Był to drugi etap peregrynacji po tym, jak w czerwcu odbyła się ona w diecezjach Armagh oraz Down i Connor. Mogłem zobaczyć kościoły pełne ludzi, przed którymi ustawiały się długie, wielogodzinne kolejki – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskiem abp Sorrentino, który wziął udział w tym wydarzeniu.

- To było bardzo pozytywne doświadczenie. Oczywiście tylko Bóg wie, co dokonało się we wnętrzu tych ludzi, ale to dotknęło mego serca, gdy widziałem tych wszystkich proszących o błogosławieństwo, w jakiś sposób zainspirowanych uśmiechem Carla i czujących piękno tej propozycji Jezusa składanej poprzez świadectwo naszego błogosławionego – wyznał duchowny.

"Czasami odnosimy wrażenie, że Europa jest już stracona"

- Cała inicjatywa narodziła się w bardzo prosty sposób, bo tak to już bywa w Asyżu. Z Irlandii przyszła grupa pielgrzymów i tak się zafascynowali, że nalegali, abym wysłał do nich moich współpracowników [z relikwiami]. Oczywiście nie da się znaleźć czasu na wszystkie propozycje, ale naleganie było tak silne, że w tym przypadku nie mogłem odmówić. […] Załamanie się życia chrześcijańskiego dotyczy nie tylko Irlandii, lecz jest widoczne w całej Europie i w zasadzie jest to kryzys. […] Czasami odnosimy więc wrażenie, że Europa jest już stracona, a chrześcijaństwo może rozkwitać tylko na innych kontynentach. Ja nie jestem do tego przekonany – stwierdził abp Sorrentino.

DEON.PL POLECA

- Napisałem w jednej z moich książek, że widać już nową wiosnę; dostrzegam tak wiele znaków w Asyżu. To miasto jest ważnym punktem, gdzie obserwujemy na co dzień, jak ludzie odczuwają potrzebę Jezusa. Oczywiście potrzebują więc i Kościoła, który wie, jak głosić Chrystusa z całą Jego wspaniałością, tego Jezusa, który naprawdę pomaga nadać sens życiu, ponieważ to wypływa z Niego samego, z Jego tajemnicy, z Jego przesłania – dodał hierarcha.

Źródło: Krzysztof Dudek SJ / vaticannews.va

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Grzegorz Ryś

Odkryj żywy Kościół i zacznij go tworzyć 

Czy Kościół jest dla ciebie ważny? 
Czy czujesz się w nim jak w domu?
Czy wciąż jest dla ciebie wspólnotą żywą? 

Kardynał Grzegorz...

Skomentuj artykuł

Relikwie bł. Carla Acutisa peregrynowały po Irlandii. "Mogłem zobaczyć kościoły pełne ludzi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.