Relikwie bł. ks. Michała Sopoćki trafiły do sanktuarium w Łagiewnikach

Relikwie bł. ks. Michała Sopoćki trafiły do sanktuarium w Łagiewnikach
(fot. depositphtos.com)
KAI / df

W niedzielę nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Michała Sopoćki do łagiewnickiej bazyliki Bożego Miłosierdzia. Eucharystii przewodniczył bp Jan Zając, a homilię wygłosił ks. Mateusz Wyrobkiewicz, wicerektor sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Zebranych przywitał kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ks. Zbigniew Bielas, który przypomniał słowo papież Benedykta XVI, że to właśnie za radą bł. ks. Michała Sopoćki św. Siostra Faustyna zaczęła spisywać swoje mistyczne doświadczenia i dzięki jego staraniom powstał obraz „Jezu, ufam Tobie”.

- W tym miejscu, gdzie św. Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu radujemy się dziś z uroczystego wprowadzenia relikwii tego błogosławionego. Jutro przypadają imieniny Siostry Faustyny i to nasz taki prezent dla niej - powiedział duchowny.

W homilii ks. Mateusz Wyrobkiewicz zauważył, że tajemnica Bożego Miłosierdzia, w sposób szczególny wypływająca z łaski sakramentu pojednania, przyświecała życiu i posłannictwu bł. Michała Sopoćki. Zaznaczył, że głoszeniu orędzia miłosierdzia kapłan ten poświęcił całą swoją służbę.

- Swoim życiem głosił, że największe Boże miłosierdzie objawia się w przebaczeniu grzechów, które przywraca pokój w duszy człowieka i w świecie. Dlatego potrzeba, byśmy nieustannie mówili o miłosierdziu Bożym i byśmy się do niego nieustannie zbliżali. Abyśmy Jezusa Chrystusa, który nas nieustannie kocha i pragnie nas objąć, błagali o miłosierdzie – mówił.

Kaznodzieja przypomniał, że za kilka dni rozpoczyna się Wielki Post. - Niech będzie to dla nas czas, w którym będziemy wypraszali za wstawiennictwem bł. ks. Michała łaski nawrócenia dla siebie i innych. Niech ten Wielki Post stanie się okresem przemiany, zbliżania się do Boga i wielkiego Bożego miłosierdzia dla każdego z nas. Niech ono dotknie naszych serc i je przemieni - zaapelował.

Ks. Wyrobkiewicz dodał, że relikwie bł. ks. Michała Sopoćki, które zagościły w łagiewnickiej bazylice, to relikwie kolejnego orędownika Bożego miłosierdzia dla wiernych, obok św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Wskazał też, że błogosławiony jest doskonałym przykładem pokory.

- Choć za życia nie dane mu było publicznie czcić tajemnicy Bożego miłosierdzia, to Jego życie wydało plon, który nieustannie wzrasta i przynosi owoc obfity. Niech Ten Apostoł Bożego Miłosierdzia pomaga odkrywać nam ten największy przymiot Boga, jakim jest Jego Miłosierdzie. Niech uczy nas każdego dnia z wiarą powtarzać słowa: „Jezu ufam Tobie” - podsumował.

Bł. ks. Michał Sopoćko urodził się 1 listopada 1888 r. w Juszewszczyźnie. Od 1932 r. duchowny był spowiednikiem sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. To właśnie tam poznał siostrę Faustynę Kowalską, która od maja 1933 r. została jego penitentką. Św. Siostra Faustyna odnalazła w nim mądrego spowiednika, który zainspirował ją do napisania „Dzienniczka”, a on dzięki niej stał się czcicielem Miłosierdzia Bożego i stworzył podstawy teologiczne tego kultu.

Zmarł 15 lutego 1975 r. Jego doczesne szczątki znajdują się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. 28 września 2008 r. w tym właśnie sanktuarium miała miejsce uroczysta beatyfikacja ks. Michała Sopoćki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Święta Siostra Faustyna cały czas wstawia się za nami

"Czyń, co chcesz, rozdawaj łaski, jak chcesz, komu chcesz i kiedy chcesz" - powiedział Jezus do św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Apostołka Bożego Miłosierdzia hojnie wykorzystuje obietnicę...

Skomentuj artykuł

Relikwie bł. ks. Michała Sopoćki trafiły do sanktuarium w Łagiewnikach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.