Relikwie papieskie w 150. rocznicę objawienia

Relikwie papieskie w 150. rocznicę objawienia
(fot. Paweł Król/DEON.pl)
PAP / drr

Relikwiarz z krwią Jana Pawła II trafi w niedzielę na Rusinową Polanę, gdzie odbędą się obchody jubileuszu 150-lecia objawienia Matki Bożej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr. W uroczystości może wziąć udział nawet 30 tys. wiernych.

- Relikwiarz z krwią Jana Pawła II przywiezie w Tatry ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Relikwie będą wystawione na stałe w sanktuarium na Wiktorówkach - mówi dominikanin o. Marcin Ząbkowicz.

Jak dodał, na Rusinowej Polanie stanął już ołtarz polowy; jest podobny do ołtarza, przy którym papież odprawił mszę świętą pod Wielką Krokwią w 1997 roku.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godz. 10.30 procesją, która wyruszy z sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach na położoną niedaleko Rusinową Polanę. Tam o godz. 11.00 przy ołtarzu polowym zostanie odprawiona uroczysta msza, pod przewodnictwem ks. kardynała Dziwisza.

Historia objawienia się Matki Bożej na Rusinowej Polanie sięga 1860 roku. Wówczas 14-letnia góralka, Marysia Murzańska, szukając zgubionych owiec na zboczu Wiktorówek, zobaczyła wśród drzew jaśniejącą postać "pięknej Pani". Marysia dostała od Matki Bożej obietnicę odnalezienia zgubionych owiec. Matka Boża przekazała też Marysi trzy polecenia. Jedno z nich mówiło o tym, że ma ona opuścić Polanę Rusinowa, bo grożą jej "duchowe niebezpieczeństwa". Pozostałe dwa dotyczyły upomnienia ludzi, by nie grzeszyli i by pokutowali za dawne winy.

Po tym wydarzeniu jeden z juhasów na świerku, na którym Marysia dostrzegła jaśniejącą postać, umieścił papierowy obrazek Matki Boskiej, później zastąpiony obrazem malowanym na szkle. Pod koniec XIX wieku w miejscu objawienia górali zawiesili płaskorzeźbę z wizerunkiem Matki Bożej. W 1902 roku na Wiktorówkach zbudowano małą kaplicę na wzór szałasu pasterskiego, a w niej umieszczono figurkę.

Wieści mówiące o uzyskanych łaskach spowodowały rozpowszechnianie się kultu Matki Bożej Jaworzyńskiej. W 1936 roku rozpoczęto budowę nowej, większej świątyni, którą poświęcono dwa lata później.

W czasie okupacji niemieckiej, figura Matki Bożej z Jaworzynki została przeniesiona do Bukowiny Tatrzańskiej, a w Tatry wróciła w 1947 roku. W kolejnych latach kult Matki Bożej Jaworzyńskiej bardzo żywo się rozwijał, nie tylko wśród górali, ale i wśród turystów.

W 1975 roku ks. kardynał Karol Wojtyła, opiekę nad kaplicą na Wiktorówkach powierzył dominikanom, powołując tu Duszpasterstwo Turystyczne w Tatrach. W 1992 roku odbyła się uroczystość koronacji Królowej Tatr insygniami biskupi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Relikwie papieskie w 150. rocznicę objawienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.