Relikwie siostry Faustyny trafią na Haiti
Relikwie błogosławionego ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. siostry Faustyny Kowalskiej, a także relikwie jej samej, trafią do parafii na Haiti. W niedzielę w Białymstoku odbyła się uroczystość przekazania delegacji Kościoła z Haiti relikwii ks. Sopoćki.
Uroczystość odbyła się w białostockim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie duchowny został pochowany. Podczas nabożeństwa relikwie odebrała przedstawicielka parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Peggy Ville na Haiti.
Jak powiedziała PAP Monique Barreu z haitańskiej parafii, Miłosierdzie Boże jest w jej kraju „nową formą wyjaśnienia czym jest wiara, czym jest religia i czym jest miłość Boża”. Dlatego, jak dodała, potrzebują przewodników i bardzo ważne, że osoba błogosławionego Michała Sopoćki, która jest związana z kultem Miłosierdzia Bożego, będzie przybliżała to orędzie również Haitańczykom.
W parafii w Peggy Ville znajdą się też relikwie świętej Faustyny Kowalskiej. Zostaną one przekazane haitańskim wysłannikom we wtorek, 5 kwietnia, w krakowskim sanktuarium w Łagiewnikach.
O relikwie starał się haitański arcybiskup Joseph Serge Miot, który zmarł tragicznie podczas zeszłorocznego trzęsienia ziemi w tym kraju. Jak podkreślają przedstawiciele delegacji haitańskiej, przekazanie relikwii jest wypełnieniem testamentu hierarchy.
Ksiądz Michał Sopoćko (1888-1975) spędził w Białymstoku pół życia; tutaj zmarł i został pochowany. W latach 1933-36 był w Wilnie spowiednikiem, powiernikiem i przewodnikiem duchowym siostry Faustyny Kowalskiej, kanonizowanej w 2000 roku przez Jana Pawła II. Dzięki niej stał się głosicielem prawdy o miłosierdziu, zabiegał o ustanowienie święta miłosierdzia, w 1934 roku przyczynił się do powstania pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego.
Beatyfikacja księdza Sopoćki odbyła się we wrześniu 2008 roku w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Od tego czasu jego kult stale się rozszerza. Jak powiedział PAP proboszcz sanktuarium ksiądz Andrzej Kozakiewicz, relikwie błogosławionego Michała Sopoćki posiada już ponad 600 parafii na całym świecie. Są to głównie sanktuaria Miłosierdzia Bożego.
Według niego, obecnie można mówić o dużym zainteresowaniu kultem Miłosierdzia Bożego. „Kult ten mocno nastawiony jest na ludzkie pobożności, a dzięki Janowi Pawłowi II zyskał wielkie znaczenie” – dodał ks. Kozakiewicz.
Poinformował też, że relikwie ks. Michała Sopoćki zawiozą do Rzymu pielgrzymi, którzy 1 maja wezmą udział w beatyfikacji Jana Pawła II.
Skomentuj artykuł